Kolejne dofinansowanie trafi do Chocianowa, tym razem skorzystają uczniowie i nauczyciele. 186 milionów złotych przewidziało Ministerstwo Cyfryzacji na zakup sprzętu, który ma pomóc w zdalnym nauczaniu. Składaniem wniosków i rozliczeniem dotacji, czyli także samymi zakupami mają się zająć samorządy.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

Wnioski można składać już od początku kwietnia, dlatego sprawdzamy czy po darmowe dofinansowanie sięgnie także Miasto i Gmina Chocianów.

- Wniosek złożyliśmy na samym początku, rano 1 kwietnia, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, dzięki czujności pani Magdaleny Lech - tłumaczy Krystian Wan z tutejszego Ratusza - zawnioskowaliśmy o blisko 70 tysięcy złotych - dodaje.

Gminy nie muszą wykazywać żadnego wkładu własnego, a kwoty, o które można wnioskować są ściśle powiązane z liczbą uczniów na danym obszarze. Samorządy będą mogły za te pieniądze kupić laptopy i tablety, a nawet mobilny internet, jeśli tylko takie będą lokalne potrzeby.

– Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski - chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów - dodaje.

Pieniądze będą pochodzić z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, które zaoszczędzono do tej pory, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji poprosiło Komisję Europejską o przekazanie tych środków na zakup sprzętu dla szkół. Z wyliczeń ministerstwa wynika, że każda gmina może uzyskać przynajmniej 35 tysięcy złotych.
[KN]