Dane z dzisiejszego raportu polkowickiego sanepidu nie napawają optymizmem. Kolejne 15 osób jest dzisiaj w naszym powiecie z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Jak się właśnie dowiedzieliśmy Powiat Polkowicki od najbliższej soboty znajdzie się w czerwonej strefie. Co to oznacza dla mieszkańców Chocianowa?

Aktualnie nadal nie ma w naszym powiecie osób hospitalizowanych. Nowe osoby zarażone pochodzą z gminy Polkowice (7 osób), gminy Chocianów (5 osób), gminy Grębocice (2 osoby) i gminy Radwanice (1 osoba). W kwarantannie przebywa aktualnie 585 osób, z czego w naszej gminie 127 osób. Właśnie w tym momencie na wspólnej konferencji prasowej z Premierem RP Mateuszem Morawieckim, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza, że Powiat Polkowicki od najbliższej soboty znajdzie się w czerwonej strefie. Do tego czasu jesteśmy w strefie żółtej.

Oznacza to ograniczenie liczby osób w sklepach do 5 osób na 1 otwartą kasę, działalność gastronomii w godzinach od 6:00 do 21:00 (ograniczenie to nie dotyczy przygotowywania, podawania i dostarczania żywności na wynos). Klienci muszą zakrywać nos i usta do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. Co więcej, od 19 października obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich, jak wesela. Zgromadzenia publiczne będą możliwe wyłącznie do 10 uczestników. 

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych), wydarzenia sportowe możliwe będą bez udziału publiczności, a w wydarzeniach kulturalnych udział może wziąć maksymalnie 25% publiczności. Zawieszona zostaje także całkowicie działalność basenów, aquaparków i siłowni.
[KN]