Radna z Parchowa interpeluje do Burmistrza. Tym razem oberwało się bezpłatnej komunikacji, która kursuje na trasie Polkowice – Chocianów – Polkowice. W wyniku pisma radnej urzędnicy zastanawiają się nad likwidacją przystanków dla żółtych autobusów w Parchowie, Jabłonowie i Pogorzeliskach.

Sprawa rozgrzała emocje mieszkańców, ponieważ prywatni przewoźnicy postanowili zawiesić kursowanie busów na tej trasie. Dlaczego tak się stało? Jak wskazują sami przewoźnicy odpowiedzią jest zbyt mała liczba pasażerów.

- Zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, żłobki, przedszkola i szkoły, a lekarze przyjmujący na telefon to realny powód, dla którego ludzie zostali w domach. Ruch pasażerski znacząco spadł, nie tylko u przewoźników prywatnych - przypomina Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - O ile prywatni przewoźnicy mogą zawiesić kursowanie swoich busów z dnia na dzień, o tyle gmina dotychczas nie planowała takiego ruchu. Czytając jednak pismo radnej można dojść do wniosku, że gmina realizując obietnicę wyborczą Burmistrza Kulczyńskiego zabija wolny rynek, dlatego musimy przemyśleć, czy faktycznie potrzebny jest autobus zatrzymujący się w jej okręgu wyborczym - dodaje Wan.
Jak udało nam się dowiedzieć, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów swoim komentarzem odniósł się do absurdu, jaki udało się osiągnąć radnej z Parchowa w jej poświątecznym tekście skierowanym do urzędników. Radna napisała bowiem, że "w efekcie działań Gminy (…), komunikacja (…) spowodowała LIKWIDACJĘ WSZYSTKICH POŁĄCZEŃ prywatnych przewoźników i WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE mieszkańców Chocianowa, Parchowa, Pogorzelisk i Jabłonowa" (pisownia oryginalna).

Epidemia paraliżuje kraj, opozycja szuka paliwa wyborczego

Okazuje się zatem, że według radnej z Parchowa zapewnienie mieszkańcom Parchowa, Jabłonowa i Pogorzelisk bezpłatnej komunikacji jest komunikacyjnym wykluczeniem. Jednocześnie radna prosi o natychmiastową i zdecydowaną interwencję w tym zakresie.

Burmistrz Tomasz Kulczyński podjął walkę z wykluczeniem komunikacyjnym gminy Chocianów, dlatego w kampanii wyborczej jednym z głównych postulatów stała się właśnie bezpłatna dla mieszkańców komunikacja autobusowa łącząca wszystkie miejscowości gminy z Polkowicami i Lubinem - przypomina Krystian Wan z chocianowskiego magistratu. - W obliczu diagnozy radnej z Parchowa trzeba dojść do wniosku, że należy zreorganizować linię nr 25 w taki sposób, aby autobusy jadące z Polkowic do Chocianowa i z powrotem nie zatrzymywały się na przystankach w Parchowie, Jabłonowie i Pogorzeliskach. Pytanie czy prywatni przedsiębiorcy wrócą wówczas do kursowania na tej trasie - zastanawia się Wan.
Urzędnicy zapewniają jednocześnie, że jeśli decyzją mieszkańców na trasie żółtych autobusów linii nr 25 zostaną zlikwidowane przystanki: Parchów szkoła, Jabłonów 9A, Parchów 106, Parchów 80, Pogorzeliska 42 oraz Pogorzeliska Kościół (jak na grafice poniżej), uczniowie uczący się w naszej gminie, gdy tylko szkoły zostaną otwarte, nadal będą dowożeni na zajęcia.

Przypomnijmy, że do przedwczoraj trwały konsultacje społeczne dotyczące kursowania linii nr 121 i 131, o czym pisaliśmy w naszym artykule: "Autobusowe konsultacje dla pasażerów". Dziś zapraszamy Państwa do udziału w sondzie dotyczącej linii 25.

Czy chcesz, aby autobus linii nr 25 nie zatrzymywał się w Parchowie, Pogorzeliskach i Jabłonowie?