Rządowe obostrzenia i zalecenia Inspektoratu Sanitarnego nie pozostawiają złudzeń, należy być czujnym i bardzo ostrożnym, zwłaszcza w dużych skupiskach osób, a takie z pewnością znajdują się w szkołach, które od ubiegłego wtorku rozpoczęły pracę na nowych zasadach. Swoje uwagi do sposobu walki z koronawirusem zgłaszają rodzice uczniów uczących się w naszej gminie.

O tym, że chocianowskie podstawówki są przygotowane do nauczania w czasach zarazy pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. w artykule "Jutro pierwszy dzwonek", a także w artykule "Rozpoczęcie roku szkolnego w Chocianowie okiem kamery". Okazuje się, że mieszkańcy zgłaszają swoje uwagi do sposobów walki z koronawirusem podjętych przez dyrektorów. Rodzice uczniów uczęszczających do tutejszych szkół narzekają na uciążliwości wynikające z czekania z dziećmi przed wejściem do placówek edukacyjnych. Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym długie wyczekiwanie na wejście do szkoły może nieść za sobą duże ryzyko zachorowań. W tej kwestii burmistrz Tomasz Kulczyński podjął zdecydowane kroki.

Przekazałem dyrektorom szkół swoją opinię, zgodnie z którą rodzice uczniów powinni mieć możliwość wejść na teren szkół ze swoimi pociechami, aby usprawnić wszystkie etapy przygotowania uczniów do zajęć. Nawet półgodzinne oczekiwanie na wejście do szkoły jest nie tylko uciążliwe dla rodziców i dzieci, ale także niebezpieczne właśnie ze względów epidemicznych - zaznacza burmistrz Kulczyński. - Nie dajmy się zwariować, rodzice są dorosłymi ludźmi i wiedzą, że jeśli oni lub ich dzieci mają jakieś objawy choroby to trzeba iść do lekarza, a nie do szkoły. Zwłaszcza, że do szkół będą wchodzić w maseczkach i z zachowaniem wszystkich zasad walki z epidemią - podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.
Na te decyzje wpływ mogły mieć także nasze doniesienia z tego tygodnia. Przypomnijmy, że od przedwczoraj po raz pierwszy w naszej gminie nie ma osoby z podejrzeniem zachorowania na COVID-19. Świadczą o tym statystyki, które od środy jednoznacznie pokazują, że w żadnej z miejscowości gminy Chocianów nie ma nikogo skierowanego na kwarantanne. Pisaliśmy o tym w artykule: "Chocianowianie wyszli z kwarantanny".
[KN]