W Chocianowie pod Urzędem Miasta i Gminy Burmistrz Tomasz Kulczyński i ksiądz Proboszcz Stanisław Łobodziec uroczyście odsłonili Pomnik "w dowód wdzięczności braci górniczej". Obelisk wraz z tablicą i figurą Świętej Barbary ufundował Burmistrz Tomasz Kulczyński z prywatnych środków finansowych. Jak się dowiedzieliśmy w magistracie, gmina nie przeznaczyła na ten cel ani złotówki. Reportaż z dzisiejszych uroczystości przygotowała także lokalna telewizja chocianow.tv (wideo).

Wzniesienie pomnika wpisuje się w historię mieszkańców naszej gminy, nie tylko tych zatrudnionych w KGHM Polska Miedź. To właśnie dla takich ludzi, którzy z narażeniem życia pracują pod ziemią o utrzymanie swoich rodzin na godnych warunkach, Burmistrz Tomasz Kulczyński sfinansował ze środków prywatnych pomnik "w dowód wdzięczności Braci Górniczej". W ten sposób włodarz naszej gminy upamiętnił górniczy trud, poświęcenie oraz zaangażowanie w pracę.

- Inicjatywa pomnika jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Jest to kwestia związana z różnymi sugestiami zarówno mieszkańców, jak i też radnych klubu Chocianów 2023. Bardzo się cieszę, że właśnie ten symboliczny moment nastąpił teraz, gdy dużo się zmienia i dużo się dzieje  - komentuje uroczystość Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński. - Ja sam pracowałem na kopalni 10 lat, nie miałem okazji fedrować, bo byłem pracownikiem administracyjnym, natomiast mam wielu znajomych górników, w rodzinie także, w związku z tym wiem, jak ciężka jest to praca i chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia, oczywiście tyle samo wyjazdów, co zjazdów, samych sukcesów i wytrwałości - życzy Tomasz Kulczyński.
Ciężar i ogromne niebezpieczeństwo wykonywanej pracy często przynosi tragiczne konsekwencje. Jak mawiają najbliższe rodziny górników, ich żony, dzieci, a nierzadko także matki i ojcowie, żadne pieniądze nie są w stanie wrócić życia tym, którzy utracili je pod ziemią.

- Pomimo tego, że opozycja twierdzi, że taki pomnik jest zbędny, można sfinansować go ze środków prywatnych, gdzie miałem ogromną przyjemność to zrobić; a dwa, pokazać, że jest to herezja głoszona w centrum zagłębia miedziowego - komentuje Burmistrz Kulczyński. - Jestem bardzo dumny z tego, że symboliczny punkt, symboliczne miejsce, w którym mieszkańcy mogą przyjść i oddać wdzięczność braci górniczej za budowanie całego naszego regionu, powstał w Chocianowie - dodaje Kulczyński.
Przypomnijmy, że niechlubny wpis w mediach społecznościowych przypadł w udziale opozycyjnej radnej, której mąż jest górnikiem. Wspomniana radna 10 września, w dniu śmiertelnego wypadku w Zakładach Górniczych Rudna, postanowiła uznać, że w Chocianowie powstanie "nikomu niepotrzebny pomnik". Innego zdania byli jednak liczni goście dzisiejszej uroczystości, którzy złożyli wieńce i znicze pod nowo odsłoniętym pomnikiem. Kilkoro z nich wypowiedziało się przed kamerą lokalnej telewizji chocianow.tv (wideo do obejrzenia poniżej). W odsłonięciu pomnika wzięli udział:

Ksiądz Dziekan Stanisław Łobodziec,

Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński z małżonką, 

Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda,

Wicestarosta Powiatu Polkowickiego Jan Wojtowicz,

Wicestarosta Powiatu Lubińskiego Władysław Siwak,

Przedstawiciel Prezydenta Lubina Ignacy Pięta,

Radny Samorządu Województwa Dolnośląskiego Piotr Karwan,

Radna Rady Powiatu Polkowickiego Marcelina Falkiewicz,

Przewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie Janusz Ślipko,

Przewodniczący Rady Miejskiej w Ścinawie Marek Szopa,

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie Marian Węgrzynowski,

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach Sylwester Jatczak,

Radni Rady Miejskiej w Chocianowie z klubów "Chocianów 2023" oraz "Prawo i Sprawiedliwość".

Również od całej redakcji Chocianow.pl dla wszystkich pracowników kopalń przesyłamy życzenia tylu wyjazdów, co zjazdów i górnicze "Szczęść Boże"!
[KN]