To kolejna ważna wizyta popularnych i znanych z pierwszych stron gazet polityków w naszej gminie. Wczoraj Chocianów odwiedziły Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, które przyjechały, aby opowiedzieć o założeniach największego w powojennej Polsce programu społecznego "Polski Ład". Nie obyło się także bez pochwał w kierunku Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego.

Marszałek Sejmu to druga po Prezydencie RP osoba w hierarchii Państwa Polskiego. Wczorajsza wizyta to także drugi raz, kiedy w krótkim czasie naszą Gminę odwiedzają najważniejsi polscy politycy. Tego w historii naszej gminy wcześniej po prostu nie było. Przypomnijmy, że niespełna 3 miesiące temu Marszałek Elżbieta Witek skorzystała z zaproszenia Burmistrza Kulczyńskiego i odwiedziła Chocianów, aby wspólnie z nim odsłonić pomnik w dowód wdzięczności Braci Strażackiej. Pisaliśmy o tym w naszym artykule "Elżbieta Witek w Chocianowie: wiedziałam, że muszę tutaj być, między Wami, dziękuję za to zaproszenie". Wczorajsze spotkanie było także okazją do rozmowy o najważniejszych potrzebach mieszkańców naszej gminy.

- Pan Burmistrz Chocianowa z nami rozmawiał i powiedział, że Chocianów leży przecież w centrum Zagłębia Miedziowego. Wspaniale rozwijający się Lubin, bardzo bogate miasto, niedaleko bardzo bogate miasto, jakimi są Polkowice... i Chocianów, w którym żyją tacy sami ludzie, jak w Lubinie, jak w Polkowicach, jak w Warszawie, jak we Wrocławiu, którzy nie mają i nigdy nie mieli kanalizacji. Podstawowa rzecz! Pan Burmistrz nie marzy o aquaparku, o złotych klamkach w hotelu, tylko marzy o tym, żeby mieszkańcy mieli skanalizowane miasto i wsie - relacjonowała mieszkańcom Chocianowa Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. - Proszę Państwa, to z jednej strony świadczy o tym, że macie mądrego gospodarza, który myśli o tym, żeby zabezpieczyć podstawowe, elementarne rzeczy, które każdemu z Państwa się należą i Polski Ład przychodzi tutaj z pomocą. To jest projekt, który dotyka każdej dziedziny polskiego życia. Każdej, i rolnictwa, i edukacji, i rodziny, gospodarki szeroko pojętej i przede wszystkim olbrzymiego wsparcia dla samorządów i dla wszystkich gmin w Polsce. My proszę Państwa te programy traktujemy jako programy powszechne, tzn. że wszystkie, absolutnie wszystkie gminy, bez względu na to, przez kogo są zarządzane, wszystkie gminy będą mogły z tego programu skorzystać - dodała Marszałek Witek.
"Polski Ład" to plan koalicji rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości i jej politycznych partnerów, zapowiadany od wielu tygodni, na czas po pandemii. Jego oficjalne założenia zostały zapisane na 132 stronach i podane do publicznej wiadomości 15 maja tego roku, o czym pisaliśmy w naszym artykule: "Polski Ład - co zakłada projekt". Okazuje się, że działania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego w interesie mieszkańców naszej gminy przybliża nas do pozyskania ogromnych pieniędzy i realizacji projektów, na które nie byłoby stać naszej gminy.

Wczoraj miałem przyjemność rozmawiać z Panią Marszałek Elżbietą Witek oraz Panią Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleną Maląg, które prezentując program "Polski Ład" miałem zaszczyt gościć w naszym Chocianowie. Wierzę, że dzięki temu programowi Nasza Gmina ma realną szanse na nadrobienie wieloletnich zaległości w tak ważnej dla nas i podstawowej kwestii, jaką jest skanalizowanie Gminy Chocianów. Przykre, że w tak bogatym Zagłębiu Miedziowym jedna z najbiedniejszych Gmin na Dolnym Śląsku nie ma skanalizowanej żadnej wsi i kanalizacji brakuje także w samym Chocianowie - zauważył Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Miasto i Gmina Chocianów w ramach "Polskiego Ładu" będzie aplikował m.in. o dofinansowanie do budowy kanalizacji, która w XXI wieku jest przecież standardem, zwłaszcza u naszych bogatych sąsiednich Gmin. Jestem przekonany, że dzięki ciężkiej pracy wraz z PiS i programowi "Polski Ład" uda nam się zmienić naszą Gminę na Lepsze. Serdecznie dziękuję Paniom za wizytę i dobre słowo na lepsze jutro - dodał włodarz naszej gminy, Tomasz Kulczyński.
Na stronie Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego w mediach społecznościowych (czytaj na: https://www.facebook.com/BurmistrzChocianowa/posts/202554775215209) oprócz podziękowań można znaleźć także najważniejsze chwile uchwycone obiektywem aparatu fotograficznego. Niebawem poinformujemy o kolejnych szczegółach zbliżającej się do Chocianowa inwestycji, tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (poniżej) z wczorajszej wizyty najważniejszych polskich polityków na chocianowskiej ziemi.