Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza nastoletnich mieszkańców wsi zainteresowanych działaniem społecznym do programu Pole Działania. To idealna okazja, aby przeżyć przygodę z zaplanowaniem i przeprowadzeniem projektu społecznego w swojej okolicy. Rekrutacja trwa do 17 września 2020 roku.

Na warsztatach szkoleniowych uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznawać potrzeby ludzi, dla których chcą działać, jak pracować metodą projektową, żeby bez stresu zaplanować i zrealizować działanie, jak rozpoznawać sprzymierzeńców w swojej okolicy i nawiązywać z nimi kontakt, żeby pomogli w projekcie, jak zbudować zespół, podzielić się zadaniami i jak zadbać o komunikację w zespole, żeby praca nad projektem była przyjemnością, jak poradzić sobie z formalnościami przy realizacji projektu, jak skutecznie opowiadać o projekcie, czyli gdzie przedstawić informację o nim i jakim językiem mówić, żeby zdobył zainteresowanie oraz jak i skąd pozyskać pieniądze na to działanie.

Wspólnie z uczestnikami z całej Polski przejdziemy całą ścieżkę projektową: od zbadania potrzeb ludzi, na rzecz których chcą działać, przez zaplanowanie projektów, po ich realizację. Na nasz program składają się cztery warsztaty szkoleniowe, na które zaprosimy uczestników i zadania, które wykonają między spotkaniami. Wszystko po to, żeby przygotować ich na przeprowadzenie projektów społecznych, a w dłuższej perspektywie, żeby stali się nowym pokoleniem liderów wiejskich - informują organizatorzy. - Bez obaw! Każdy otrzyma wsparcie na etapie planowania i realizacji działań - dodają.
W ramach zadań uczestnicy zmierzą się z przeprowadzeniem mini-diagnozy społecznej, czyli badania w swojej miejscowości, żeby poznać potrzeby mieszkańców, dla których będą działać z pomocą Fundacji Wspomagania Wsi. Liderzy swój pomysł na projekt przekują w konkretny plan działania i przeprowadzą akcję społeczną w swojej miejscowości.

- Pracujemy metodami aktywnymi, nie należy więc spodziewać się wykładów i lekcji! Podczas warsztatów i po nich uczestnicy będą mogli skorzystać z naszego wsparcia mentorskiego. Dofinansujemy też ich projekty - przyznaje Zespół Fundacji. - Zapraszamy uczniów i uczennice szkół średnich z całej Polski w wieku od 15 do 18 lat mieszkających na wsi lub w mieście do 20 tysięcy - dodają.
Nie szkodzi, jeśli do tej pory młodzież nie ma na swoim koncie pierwszych projektów czy współpracy z organizacjami społecznymi. Do programu przyjęte zostaną także osoby bez doświadczenia w działaniach społecznych za to z wielkim sercem i wyobraźnią. Program Pole Działania trwa od października 2020 roku do czerwca 2021 roku. Warsztaty szkoleniowe odbędą się w Warszawie w październiku i listopadzie 2020 roku oraz w marcu i czerwcu 2021 roku. Projekty zostaną zrealizowane na terenie miejscowości lub gmin liderów biorących udział w szkoleniu między marcem a czerwcem przyszłego roku.

Więcej informacji można uzyskać na stronie programu Pole Działania, gdzie znajdują się wszystkie przydatne informacje, szczegóły rekrutacji i harmonogram.
[KN]