Od 4 maja otwarte zostaną obiekty sportowe, jednak nie wszystkie i nie dla wszystkich. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy mają zostać wznowione od 29 maja, a żużlowej ekstraligi od 12 czerwca.

Na sobotniej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i minister resortu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk poznaliśmy plan odmrażania sportu w Polsce. Już od 4 maja będzie można korzystać z otwartej przestrzeni przeznaczonej do uprawiania sportów, jak korty tenisowe czy orliki. Jednak w jednym czasie w aktywności będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 6 osób. Ma to być kontynuacja podjętych dotychczas decyzji, które rząd nazwał "pierwszym etapem powrotu do nowej rzeczywistości", a które obejmowały np. otwarcie parków i lasów.

"Treningi sportowe będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa"
- W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo – poinformował szef rządu - W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze maksymalnie z sześcioosobowym składem osób grających, uprawniających daną dyscyplinę sportową i przy przestrzeganiu rygorów bezpieczeństwa, rygorów sanitarnych - dodał premier.

Bez maseczek, ale też bez kontaktu

Zgodnie z oświadczeniem minister sportu wszystkie treningi i aktywności będą mogły odbywać się bez maseczek. Otwarte zostaną m.in. boiska piłkarskie i szkolne, strzelnice, tory gokartowe, stadniny koni, a także pozostała infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych czy lotniczych.

"W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo"
- Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa - poinformowała Dmowska-Andrzejuk.

Aktualne pozostają ograniczenia dotyczące zachowania dystansu między poszczególnymi osobami, dlatego możemy spodziewać się, że niemożliwe nadal będzie uprawianie sportów kontaktowych, jak piłka nożna, ręczna czy koszykówka. Możliwość ta powróci zapewne dopiero w czwartym etapie, który ma objąć możliwość korzystania np. z siłowni, basenów i kręgielni. Decyzja o przejściu do tego etapu również będzie zależna o sytuacji w polskich szpitalach, na wypadek gdyby fala zachorowań jednak przybrała na sile.

"W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze maksymalnie z sześcioosobowym składem osób grających, uprawniających daną dyscyplinę sportową"
Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny i kręglarnie, czy innego tego typu miejsca uprawiania sportu - podkreślił Morawiecki.

Znamy także terminy powrotu rozgrywek ligowych

Rząd prowadzi uzgodnienia ze związkami sportowymi w oparciu o opinie z resortów zdrowia i sportu. W oparciu o ostatnie ustalenia wiemy, że możemy spodziewać się powrotu rozgrywek ligowych ekstraklasy piłkarskiej, które mają wrócić pod koniec maja i żużlowej, które mają wrócić w połowie czerwca. Zgodnie z przewidywaniami odbywać się one będą bez udziału kibiców na trybunach.

- Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro - zapowiada premier - ale mamy ściśle ułożony plan dojścia do pierwszego meczu ekstraklasy, który może już mieć miejsce pod koniec maja. Będziemy się mogli cieszyć tymi sportami przed telewizorami. Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. Jestem przekonany, że będzie to symbol powrotu do normalności - dodał Morawiecki.

"Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny i kręglarnie"
Polski Związek Piłki Nożnej zapowiedział, że od 27 maja dokończone mają zostać ćwierćfinały Pucharu Polski. Bardzo prawdopodobne jest także, że między 30 maja a 6 czerwca nastąpi wznowienie rozgrywek 1. i 2. ligi.
[KN]