Różne źródła podają, że restauracja (wraz z domem gościnnym) w tym miejscu była czynna już przed 1900 rokiem. Pierwszy kryzys przeżyła w okresie II Wojny Światowej, aby niebawem po niej wrócić do funkcjonowania. Czy najstarsza restauracja w Chocianowie przetrwa kryzys wywołany przez COVID-19? Wszystko zależy od jej klientów.

Od samego początku cieszyła się ogromną popularnością, dlatego za sprawą pocztówek i zdjęć została uwieczniona w Internecie (pocztówka poniżej Wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza1985 r. Fot. L. Surowiec, źródło: www.cosanow.pl). Po wojnie w tym miejscu powstał hotel i restauracja Jagienka (na porównaniu zdjęcie przedwojenne pochodzące z przełomu XIX i XX wieku wykonane przez firmę Heiss & Co. z Kolonii i powojenne w uchwycone w 2010 roku obiektywem Janusza Lecha), przed wojną funkcjonowała restauracja i dom gościnny. W czasach PRL lokal był miejscem spotkań mieszkańców Chocianowa na sławetnych dancingach.

Mowa oczywiście o najstarszej chocianowskiej restauracji, znanej dzisiaj pod nazwą "Restauracja Miejska". Czy przetrwa kryzys wywołany epidemią koronawirusa? Wszystko wskazuje, że tak, bowiem mieszkańcy w komentarzach na profilu restauracji w mediach społecznościowych zachwalają tutejsze dania.

W ostatnich dniach właściciele restauracji podzielili się także ze swoimi gośćmi nowościami (zdjęcia menu poniżej). Okazuje się, że restauracja nadal pracuje (w godzinach od 12:00 do 20:00), dzięki czemu można zamówić tu obiad na wynos (odbiór przy ulicy Żeromskiego 13, która w XIX wieku nazywała się Aleją Obywateli i była jedną z głównych ulic w mieście). W miarę możliwości restauracja świadczy także dowozy, szczegóły pod numerem telefonu: 76-818-55-67.
[KN]