Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest tylko do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, dlatego nie warto czekać do 30 września. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w spisie to nasz obowiązek.

Jest wiele możliwości zrealizowania obowiązku spisowego: najszybciej i najwygodniej można zrobić to przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz online na https://spis.gov.pl/, który zajmie tylko kilka minut. Można także zadzwonić na numer 22-279-99-99 i spisać się telefonicznie, wówczas to rachmistrz wprowadzi do formularza nasze dane. Kolejną opcją są odwiedziny w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów przy ulicy Ratuszowej 10. Tam spisać się można przez Internet w specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku w pokoju 4a.

- Pamiętaj masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne - przypomina Główny Urząd Statystyczny na rządowych stronach. - Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej - dodaje GUS.
W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22-828-88-88 lub 22-279-99-99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

- Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem - podkreślają pracownicy GUS.
Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.