Już niebawem, bo 1 lipca rozpocznie się zbieranie danych o źródłach ciepła, które ogrzewają nasze domy. Wpis do specjalnej bazy danych gromadzącej te informacje będzie leżał po stronie właścicieli nieruchomości, a katalog urządzeń, które trzeba zgłosić jest bardzo obszerny. Warto przed tym skorzystać z wymiany starego źródła energii cieplnej. Tym bardziej, że jeszcze przez 4 dni możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie na ten cel.

Na razie nie wiadomo czy dla osób, które posiadają stare piece zgłoszenie będzie oznaczać dodatkowe obciążenia finansowe, wiadomo jednak, że brak zgłoszenia do systemu skutkować będzie karami od 500 do nawet 5 tysięcy złotych. Ma to być pierwszy krok w drodze do poprawy jakości i czystości powietrza, którym oddychamy. W związku z tym obowiązkiem warto przemyśleć zmianę źródła ciepła w naszych domach.

Tylko 4 dni na złożenie wniosku!

Tylko do czwartku, 17 czerwca będzie trwać drugi etap przyjmowania wniosków o dofinansowanie na wymianę starego pieca. Warto skorzystać z dofinansowania, bowiem do zgarnięcia jest nawet 20 tysięcy złotych i satysfakcja z czystego powietrza, którym wszyscy oddychamy. W tutejszym magistracie można zasięgnąć informacji na temat możliwości uzyskania grantu.

- W Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów, w którym przyjmowane są wnioski do II edycji konkursu, otwarty został punkt informacyjny dla ubiegających się o dotacje. Urzędnicy doradzą jak poprawnie wypełnić i złożyć wniosek, a potem także będą czuwać nad poprawnością pozostałych etapów inwestycji - informuje Ewa Kałuzińska z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.
Nie warto zwlekać, bowiem na złożenie tego wniosku zostały już tylko 4 dni. Przez ten czas pracownicy chocianowskiego ratusza pomogą przy wszystkich formalnościach i odpowiedzą na szereg pytań związanych z możliwością pozyskania pieniędzy.

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Katalog urządzeń, które będą podlegały zgłoszeniu jest bardzo obszerny. Wśród nich m.in. piece, kominki, kuchnie węglowe, piece kaflowe, wolnostojące, kotły na paliwa stałe, kotły i grzejniki gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, sieci ciepłownicze, a nawet instalacje fotowoltaiczne czy kolektor słoneczny.

Obowiązkiem obarczeni są właściciele nieruchomości zamieszkanych i niezamieszanych. Z kolei w imieniu mieszkańców bloków deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Dla budynków oddanych do użytku przed końcem czerwca, na zgłoszenie będzie rok, licząc od 1 lipca 2021 roku, jednak dla budynków oddanych po 1 lipca w którym zostało uruchomione źródło ciepła/spalania paliw termin na złożenie deklaracji wynosi tylko 14 dni. Obowiązek inwentaryzacji budynków wynika bezpośrednio z Programów Ochrony Powietrza i nie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji właścicieli objętych procesami innych inwentaryzacji.