Dokładnie 81 lat temu o godzinie 4:40 niemiecka agresja na terytorium II Rzeczypospolitej zmyła złudzenia możliwego pokoju w Europie i na świecie. Z tej okazji z samego rana w Chocianowie zabrzmiały syreny, a burmistrz Tomasz Kulczyński na chocianowskim Rynku złożył kwiaty.


II Wojna Światowa to dotychczas największa arena działań militarnych trwająca na niemal całym globie łącznie 6 lat. Pierwsze działania rozpoczęły się o godzinie 4.40, kiedy rozpoznawczy Dornier "Do 17P" wystartował z niemieckiego lotniska w celu rozpoznania miasta Wieluń i okolic. Chwilę później, o 4:45 niemiecki pancernik szkolny "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk.


Dzisiaj o 4:40 w Chocianowie z tej okazji zawyły syreny systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Burmistrz Tomasz Kulczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Ślipko, ksiądz Proboszcz Stanisław Łobodziec wraz z radnymi i szefami jednostek organizacyjnych na tutejszym Rynku uczcili pamięć wszystkich uczestników wydarzeń z lat 1939 - 1945.
[KN]