Wręczenie nagród dla laureatów konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" zorganizowanego przez Tomasza Kulczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów oraz wspólna rozmowa z mieszkańcami Chocianowa o sprawach istotnych dla Gminy Chocianów. Tak przebiegło spotkanie z Senator Dorotą Czudowską w Regionalnym Centrum Kultury w Chocianowie.

W ramach konkursu plastycznego uczniowie szkół podstawowych swoimi pracami konkursowymi upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego celem było upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy historycznej o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II Wojnie Światowej. Laureatów wybrano spośród autorów 53 pracPo wręczeniu nagród zebrani mieszkańcy Chocianowa mogli porozmawiać z gościem wieczoru, Senator RP Dorotą Czudowską oraz Poseł na Sejm RP Ewa Szymańska. Podczas spotkania padły różne pytania, a wśród najważniejszych odnotowaliśmy te o potrzebę reorganizacji systemu edukacji w naszej gminie. Do sprawy odniosły się obie parlamentarzystki.  

Musimy mieć świadomość, że spada nam dzietność, dzieci jest coraz mniej. Gdyby było tyle dzieci ile było wtedy, kiedy mój rocznik się uczył czy jeszcze potem następne... przecież u mnie na wsi były po trzy klasy równorzędne. Była 1A, 1B i 1C. Szkoła wiejska miała 360 dzieci w klasach - przypominała Senator Czudowska. - Wtedy i nauczyciele mają pracę i wszyscy mają pracę, natomiast jak nie ma dzieci to czasem trudno jest jakąś szkołę utrzymać. Na pewno, co do ogółu jesteśmy za tym, żeby dzieci miały do szkoły jak najbliżej, ale każdy przypadek powinien być rozpatrywany szczegółowo, wszystkie za i przeciw - podsumowała Senator. 
Przypomnijmy, że Dorota Czudowska jest doświadczonym politykiem. Pierwszy raz Senatorem wybrana została jeszcze w 1997 roku w IV kadencji Senatu. Obecnie, nieprzerwanie zasiada w ławach izby wyższej polskiego parlamentu od 2011 roku. Z kolei Poseł Ewa Szymańska z pozycji swojego doświadczenia samorządowego przybliżyła mieszkańcom Chocianowa dlaczego reorganizacja szkolnictwa znajduje uzasadnienie.

To gminy prowadzą szkoły, a państwo łoży na utrzymanie szkół, ale z tego, co do mnie zawsze się samorządowcy zwracają, to wiem, że tych pieniędzy jest ciągle mało, szczególnie tam gdzie jest mało dzieci. Tam gdzie jest dużo dzieci, to nie mają takiego problemu. Miasta nie mają wielkiego problemu, bo siłą rzeczy jest więcej ludzi i przez to więcej dzieci i młodzieży - wyjaśniła poseł na Sejm RP Ewa Szymańska.
Wartym podkreślenia jest, że wszystkie polskie samorządy borykają się ze zbyt niską subwencją oświatową. Utrzymanie placówek wiąże się z większymi faktycznymi kosztami niż są przewidziane właśnie w ramach tej subwencji. To wsparcie dla pomysłu reorganizacji systemu edukacji w naszej gminie to kolejny oficjalny sygnał z obozu partii rządzącej, że ogłoszony przez Premiera Mateusza Morawieckiego "powrót do nowej normalności" będzie wiązał się z wieloma zmianami w naszym życiu codziennym.

Spotkanie wpisało się w cykl spotkań "Łączy Nas Polska" organizowanych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości w całej Polsce w ramach kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.
[KN]