Żłobki i przedszkola (z wyjątkami), zakłady fryzjerskie, salony urody i kosmetyczne, sklepy meblowe i budowlane, kluby sportowe (z wyjątkiem zawodowców) będą zamknięte od soboty, 27 marca przez dwa tygodnie, do 9 kwietnia. Premier apeluje o ograniczenie naszej mobilności na Święta Wielkanocne.

1 osoba na 15 metrów kwadratowych w mniejszych sklepach i 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach wielkopowierzchniowych to obostrzenia, które będą obowiązywały od najbliższej soboty przez dwa tygodnie. Te same ograniczenia będą także w miejscach kultu religijnego. Oznacza to, że do kościołów wejdzie mniej osób. Co jeszcze przewiduje rząd w walce z koronawirusem?

- Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy - zaczął konferencję prasową Premier RP Mateusz Morawiecki. - Chcę tylko podkreślić, że wszystkie, nawet trudne decyzje są na ten moment jak najbardziej konieczne. One są konieczne po to, żeby opanować tę falę, żeby za dwa, trzy tygodnie widać wyraźnie, że jesteśmy w innym, lepszym trendzie - dodał Morawiecki.
Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych w ocenie premiera jest w tym przypadku konieczne.

- Wiem doskonale jak dzisiaj jest ciężko. Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Chcę zaapelować już dzisiaj o to, żebyśmy spędzili je w wąskim gronie. W gronie wyłącznie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to Święta, które mają nieść nadzieję, radość i myślę, że już niedługo potem ta nadzieja, ta radość będzie do Polski wracała na skutek programu szczepień, bo już w najbliższych pięciu tygodniach przybędzie do nas ponad 7 milionów dawek szczepionek - zaapelował i zapewnił Mateusz Morawiecki. - Dzięki temu będziemy mogli właśnie uzyskiwać coraz to wyższą odporność zbiorową - dodał premier.
Szczegóły walki z koronawirusem, a także zasady nowych obostrzeń przekazał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

- Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa, one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie. Będę mówił o tych elementach, które są dodatkowo wprowadzane, bo wszystkie regulacje, wszystkie zasady bezpieczeństwa, które do tej pory obowiązywały, będą obowiązywały nadal - zaczął minister Niedzielski. - Jeżeli chodzi o handel będziemy tutaj wprowadzali rozwiązanie, zgodnie z którym wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych zostaną zamknięte - wymienił Adam Niedzielski.
Ograniczenia dotyczyć mają handlu detalicznego, hurtownie nadal będą czynne. Oznacza to, że ograniczenia dotyczyć będą placówek handlowych, targów i poczty, ale także miejsc kultu religijnego, czyli kościołów. Tam od 27 marca do 9 kwietnia będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w obiektach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych przebywać będzie mogła 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

- Kolejna zasada bezpieczeństwa, którą wprowadzamy to są kwestie dotyczące działalności salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych w całej Polsce. Do 9 kwietnia zostają te miejsca zamknięte i dopiero po 9 kwietnia będzie obowiązywała ewentualnie nowa regulacja - ogłosił minister zdrowia. - Kolejny element to są żłobki i przedszkola. Niestety tutaj też analizowaliśmy sytuację, nie mamy co prawda dużego przyrostu zachorowań, ale jednak związana z tym mobilność i kwestia zgaszenia i wciskania tego hamulca awaryjnego przekonują nas do tego, żeby przedszkola i żłobki zostały zamknięte z jednym wyjątkiem. Z wyjątkiem, który dotyczy medyków i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji, czy straży pożarnej, ale przede wszystkim personelu medycznego, dla którego opieka nad dziećmi ma zostać zapewniona po to właśnie, żeby nie odciągać młodych szczególnie lekarzy od pracy w szpitalach i walce z Covidem - dodał Niedzielski.
Jak się dowiedzieliśmy, rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego. Ograniczona została także działalność obiektów sportowych wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte będą m.in. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe. Nieuregulowana zostanie kwestia świąt i okresu od 27 marca do 9 kwietnia. Tu rząd wyłącznie, acz zdecydowane rekomenduje przejście na pracę zdalną.
[KN]