Za sprawą realnego działania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego projekt modernizacji oświetlenia ma być realizowany także w Gminie Chocianów. Do naszej gminy popłyną kolejne pieniądze, tym razem ponad 5 milionów złotych.

O tym, że "kolejne miliony złotych popłyną do Chocianowa" i jest to "spektakularny sukces Burmistrza Kulczyńskiego" już na naszym portalu pisaliśmy. Dziś postanowiliśmy sprawdzić, jak to się stało, że możliwa będzie wymiana lamp i doświetlenie dotychczas ciemnych miejsc w istniejącej sieci oświetlenia gminnego.

- W przygotowanie dokumentacji zaangażowani oczywiście byli pracownicy Pana Burmistrza, a także jego współpracownicy polityczni, radni Rady Miejskiej w Chocianowie, dzięki czemu możliwa będzie wymiana i doświetlenie miejsc na już istniejącej sieci - wyjaśnia Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Wskazaniem punktów, które wymagają poprawy warunków oświetlenia zajęli się właśnie radni koalicyjni z Klubu Radnych Chocianów 2023 oraz Klubu Radnych PiS - dodaje Wan.
Co jednak z pozostałymi radnymi, niezrzeszonymi w którymś z tych dwóch klubów? Okazuje się, że w okręgach, gdzie do zasiadania w radzie wytypowana została opozycja, tamtejsi radni nie zaangażowali się w pomoc urzędnikom. Tu znowu na wysokości zadania stanęli rządzący.
- Z przykrością zauważyliśmy, że radni opozycyjni nie pofatygowali się, aby w imieniu swoich wyborców podpowiedzieć urzędnikom, które miejsca wymagają doświetlenia, gdzie trzeba poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego jako radni z Klubu Chocianów 2023 wraz z radnymi z Klubu PiS zrobiliśmy tę robotę za nich - mówi Artur Wandycz, szef Klubu Radnych Chocianów 2023. - Chodziliśmy z urzędnikami po okręgach i wioskach opozycyjnych radnych i szukaliśmy tych miejsc, w których dzięki dobrym relacjom Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego z innymi samorządowcami teraz uda się poprawić bezpieczeństwo w ruchu ulicznym - dodaje Artur Wandycz.
Ta inwestycja to jednak nie tylko poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców, ale także ogromne oszczędności, jakie wpłyną do gminnej kasy każdego roku. Zgodnie z założeniami dotacji, co roku Chocianów ma zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej przeznaczonej do oświetlenia ulicznego aż 60%.

- Cieszę się, że wraz z Arturem Wandyczem mogliśmy pomóc nie tylko mieszkańcom Trzebnic i Chocianowca, ale także zapomnianych przez swoją radną Parchowa, Jabłonowa i Pogorzelisk - zauważył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie Piotr Wandycz. - Pamiętam, jak w grudniu 2019 roku radna z Parchowa szukała sensacji w budowie przychodni medycznej w Trzebnicach, kłamała, że przychodnia nie powstanie, a kiedy przyszło wykazać się pracą w swoim okręgu, to nawet nie kiwnęła palcem - dodaje Piotr Wandycz.
Wiemy już zatem, że nowe oświetlenie będzie także w okręgu najbardziej skonfliktowanej z całą ekipą rządzącą opozycyjnej radnej Pichały. A co z pozostałymi okręgami? Jak się dowiedzieliśmy również w okręgach radnych Piecha i Piotrowskiego informacje o punktach niedoświetlonych i prześwietlonych zbierali urzędnicy wraz radnymi koalicji rządzącej. 

- Miałem czas, dlatego przeszedłem się razem z urzędnikami po okręgach radnych Piecha i Piotrowskiego. Udają takich zaangażowanych, ale jak trzeba popracować dla mieszkańców, dla swoich wyborców, to wtedy ich nie ma - komentuje radny Paweł Kisiel. - Cieszę się, że Burmistrz nie dzieli mieszkańców na lepszych i gorszych. Szkoda, że mieszkańcy wybrali sobie tam takich radnych, ale cóż oni winni, trzeba im pomóc, nawet jeśli ich radni do roboty się nie garną – ucina Kisiel.
Aktualnie sieć oświetleniowa, większość słupów, opraw i szaf sterowniczych są stare, wyeksploatowane i ulegają częstym awariom. Niestety cała sieć zużywa zbyt dużo energii elektrycznej, a mimo to natężenie oświetlenia jest zbyt małe. Zarówno wzdłuż ulic i dróg gminnych występują na przemian miejsca prześwietlone i niedoświetlone. Dzięki konkretnemu działaniu Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego także to zagadnienie ulegnie spektakularnej poprawie. Takiego światła w Gminie Chocianów jeszcze nie było.Zadanie ma zostać dofinansowane kwotą ponad 5 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Niebawem postaramy się zdobyć szczegółowe dane dotyczące wymiany lamp w konkretnych okręgach chocianowskich radnych, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych doniesień.
[KN]