- Pamiętamy! Cześć i Chwała Bohaterom - napisał na swoim profilu Burmistrz Tomasz Kulczyński. Dzisiaj, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tego dnia wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o Wolną Polskę z rosyjskim imperializmem i radzieckim okupantem. W Chocianowie w najbliższą niedzielę, 6 marca upamiętnimy ich w tradycyjnym już biegu "Tropem Wilczym".

Szczególnie dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie, w której bezwzględnym i bandyckim okupantem jest Rosja Władimira Putina, główna spadkobierczyni Związku Radzieckiego, mamy okazję wspominać niezłomnych żołnierzy organizacji Wolność i Niezawisłość, polskiej cywilno-wojskowej organizacji konspiracyjnej. Ostatni żołnierz podziemia, Józef Franczak ps. Lalek został zamordowany w obławie komunistycznej Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej 21 października 1963 roku.

Przeciwko komunistycznej Rosji

Organizacja początkowo chciała drogą walki politycznej nie dopuścić do zwycięstwa wyborczego komunistów po II wojnie światowej. WiN domagała się, by Armia Czerwona i NKWD opuściły obszar Polski. Organizacja odrzucała kształt granicy wschodniej ustalony w Jałcie. Organizacja sprzeciwiała się także prześladowaniom politycznym i czynionej przez wojska radzieckie dewastacji kraju.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski", oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Dziewięć lat później, w 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął prezydent Lech Kaczyński.

Uzasadnienie projektu ustawy nie wyjaśnia, dlaczego na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wybrano dzień 1 marca, wiadomo jednak, że pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, który w latach 2003 - 2010 był prezesem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie. Tego dnia (1 marca 1951 roku) w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".

Bieg Tropem Wilczym w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie sportowo-edukacyjne na świecie. W 2020 roku zgromadził aż 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach.

Bieg "Tropem Wilczym" obchodzi swoje dziesięciolecie! W pierwszej edycji uczestniczyło w nim kilkunastu pasjonatów historii, ale to dzięki nim wszystko się zaczęło - czytamy na stronie organizatora tegorocznej edycji. - Również w Chocianowie odbędzie się jubileuszowy, X Bieg Tropem Wilczym - dodają pracownicy Regionalnego Centrum Kultury.
Całość w tym roku rozpocznie się w niedzielę, 6 marca 2022 na Placu Wolności w Chocianowie, gdzie od godziny 13:30 będzie można zapisać się do udziału w biegu oraz pobrać pakiet startowy (koszulka, bidon, materiały edukacyjne, a każdy kto ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal). O godzinie 15:00 wystartuje Bieg Główny na odcinku 1963 metrów (co jest upamiętnieniem roku śmierci ostatniego żołnierza podziemia), zaś o godzinie 15:20 wystartuje Bieg Dzieci na odcinku 400 metrów.

Biegi poprowadzone będą drogami gminnymi. Trasa biegu głównego liczyła będzie 1963m (2 pętle), Start – Plac Wolności – Ratuszowa – Pileckiego – Rondo – Pileckiego – Ratuszowa – Plac Wolności – Meta - informują organizatorzy. - Bieg dzieci na dystansie około 400m. przebiegał będzie dookoła Placu Wolności - dodają.
Warto pośpieszyć się z zapisami, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń i obowiązuje limit uczestników: 100 osób do biegu głównego oraz 25 osób do biegu dzieci. Krótszy bieg przeznaczony jest dla dzieci do lat 9. Zgłoszenia zawodnika nieletniego dokonuje jego opiekun prawny. Bieg jest nieodpłatny.