Dziś jest wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów pierwszych klas podstawowych i przedszkolaków, którzy w tym roku rozpoczęli przygodę z edukacją. We wszystkich szkołach w Gminie Chocianów odbyło się Pasowanie na ucznia.

Pierwszoklasiści ze Szkół Podstawowych w Naszej gminie są pełnoprawnymi uczniami, a najmłodsi stali się pełnoprawnymi przedszkolakami. W dniu 11 października 2019 r. odbyło się pasowanie na ucznia. Dla każdego pierwszoklasisty i jego rodziców rozpoczęcie nauki w szkole to duże przeżycie. Minął pierwszy miesiąc nauki, czas zapoznania się ze szkołą, nowymi kolegami oraz rolą ucznia. Tradycją jest także symboliczne przyjęcie do grona uczniów w postaci pasowania.

W każdej szkole w gminie pasowanie to uroczysta ceremonia, kiedy to podopieczni składają oficjalne zaprzysiężenie. Z wielkim przejęciem pierwszoklasiści wypowiadali słowa uczniowskiej przysięgi. Tak samo jak ich nauczyciele i rodzice. Swoje zdolności recytatorskie oraz muzyczne uczniowie szkół z dumą zaprezentowały w części artystycznej. Na koniec ceremonii pierwszoklasiści oraz przedszkolaki dostały m. in. dyplomy, legitymacje szkolne czy też drobne upominki. Burmistrz wraz z małżonką uczestniczyli w pasowaniu w szkole w Parchowie oraz w Chocianowie, tym samym dając wsparcie wszystkim obecnym.

- Sami, z mężem, jesteśmy rodzicami i wiemy jak ważne jest wychowanie dzieci i wspieranie ich w tak ważnym dniu- mówi Katarzyna Kulczyńska.


Szkoły również odwiedzili Radni, aby wesprzeć najmłodszych w tym ważnym dniu. Radny Artur Wandycz wraz Pawłem Baranem gościł w Szklarach Dolnych, Radny Piotr Wandycz w Trzebnicach, a także razem u boku Włodarza dawali oparcie uczniom w Szkole Podstawowej w Chocianowie.- Drodzy uczniowie, dzisiaj rozpoczynacie przygodę z edukacją. Przygodę, która de facto stanowić będzie o waszym przyszłym życiu. W ujęciu edukacji należy mieć na uwadze nie tylko wartości dydaktyczne, ale także te, które nie są do zmierzenia. Mowa o wartościach wychowawczych. Nie ważne czy będziecie lekarzami, prawnikami, inżynierami- ważne, żebyście byli dobrymi ludźmi. Nie na darmo mówi się mój wychowawca, belfer, mentor, patron. Pamiętam jak dziś czasy, gdy byłem w pierwszej klasie- tak to fakt- wraz z radnym, przewodniczącym komisji oświaty Pawłem Bujakiem, w latach 90-tych mieliśmy mundurki i naszywki postaci z kreskówek. Pamiętam, że znowu w pierwszej klasie liceum salezjańskiego poznałem swoją obecną żonę- dlatego wiem, że to właśnie szeroko pojęta edukacja wpłynie na wasze przyszłe życie- celnie określił Burmistrz Tomasz Kulczyński.


Dyrektorzy szkół odpowiedzialni są za przywitanie młodego pokolenia do grona wychowanków. Nauczyciele zaś wprowadzają dzieci w świat nauki i zdobywania wiedzy, również tej życiowej. Życzymy zatem wszystkim uczniom zapału do nauki i poznawania świata, a nauczycielom i pracownikom oświaty wytrwałości w wypełnianiu trudnej, ale także pięknej misji.