Od 23 grudnia do 2 stycznia Pałac w Chocianowie był podświetlony w kolorach flagi Chocianowa. Jak się okazuje to pierwszy raz w historii naszej gminy, kiedy na Święta Bożego Narodzenia, w Sylwestra i Nowy Rok mieszkańcy mogli podziwiać piękne iluminacje. Wszystko za sprawą inicjatywy Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego.

Pałac w Chocianowie nie należy do majątku gminy, bowiem wraz z zabudowaniami i częścią parku został sprzedany w latach 90-tych. Jak doszło do tego, że przez tak długi czas udało się podświetlić największą budowlę w Chocianowskim Parku Piastowskim?

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że koszt oświetlenia Pałacu przez ponad 10 dni wyniósł około 15 tysięcy złotych, jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, że Gmina nie zapłaciła za ten pomysł ani złotówki - komentuje Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Akcja podświetlenia budowli to świąteczny prezent od Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego dla naszych mieszkańców - dodaje Wan.
To kolejna inicjatywa włodarza Chocianowa, za którą nie płaci z budżetu gminy. Z swoich prywatnych środków dotychczas Tomasz Kulczyński ufundował m.in. znicze, pączki, kwiaty na Dzień Kobiet, samoobsługowe stacje naprawy rowerów, banery informujące o budynku, pomnik dla górników, choinki, a wraz z radnymi figurę Jezusa w Chocianowcu oraz maseczkirękawice i przyłbice do walki z epidemią.

Burmistrz Kulczyński ze swojego wynagrodzenia, a radni z klubu Chocianów 2023 za swoje diety przeznaczają pieniądze na cele społeczne - przypomina szef klubu radnych Chocianów 2023, Artur Wandycz. - Naszym celem jest praca dla chocianowian i robimy wszystko dla mieszkańców - dodaje Wandycz.
Wcześniej w historii naszej gminy rzadkością było takie zaangażowanie prywatnych środków finansowych włodarza w działania mające na celu upiększenie gminy i usprawnienie życia mieszkańców.

Tomasz Kulczyński od kiedy objął urząd wielokrotnie pokazuje, że można robić coś dla drugiego człowieka z własnych pieniędzy. Swoje wynagrodzenie często wydaje na różnego rodzaju akcje wspierające rozwój gminy. To swoistego rodzaju nowość kiedy Burmistrz z prywatnych środków poza pracą na rzecz gminy daje coś od siebie - komentuje kolejną akcję radny Paweł Bujak.
To zapewne nie ostatnia akcja, która może ucieszyć nie tylko portfele mieszkańców naszej gminy.
[KN]