Kolejną dobrą wiadomość przekazał Burmistrz Tomasz Kulczyński. Tym razem chodzi o obiecane lampy solarne, które dzięki tej inwestycji podwoją swoją liczbę na terenie naszej gminy. Jakie miejsca niebawem będą lepiej oświetlone, a dzięki temu bezpieczniejsze?

Jak czytamy w mediach społecznościowych, na ten cel na konto gminy wpłynęło już ponad milion trzysta tysięcy złotych (dokładnie 1.332.540 zł). Pierwsze 32 lampy rozmieszczone zostaną we wsiach: Ogrodzisko, Żabice, Michałów, Szklary Dolne, a także Chocianowiec.

- Tak jak zapowiadałem będą nowe lampy solarne. Dzięki jawnemu, transparentnemu postępowaniu wybraliśmy wykonawcę, który już do końca lutego zainstaluje aż 32 lampy solarne - poinformował Burmistrz Tomasz Kulczyński. - W 2018r. zanim objąłem urząd- w całej gminie takich lamp było dokładnie 32. Dokupiliśmy jeszcze raz tyle, a już niedługo ogłoszę przetarg na zakup kolejnych nowych aż 100 lamp - dodał szef chocianowskiego samorządu, Tomasz Kulczyński.
Zaletą nowych lamp ma być m.in.: większa jasność oświetlenia, długa żywotność dzięki odporności na warunki atmosferyczne, energooszczędność przez uniezależnienie od sieci energetycznej, a także wydajność, trwałość i efektywność w ładowaniu akumulatorów.

- To kolejne zadanie, które będzie zrealizowane dzięki pozyskanym środkom. Części z tych dotacji jeszcze fizycznie nie widać, bo najpierw należy przygotować dokumentację, zabezpieczyć środki na ewentualny udział własny, złożyć wnioski o dofinansowanie, potem przychodzi promesa dotacji, a dopiero potem sama dotacja wpływa na konto, dzięki czemu można ogłosić przetarg i dopiero potem następuje faktyczna realizacja inwestycji, także w najbliższych latach będzie się bardzo dużo działo w Gminie Chocianów - komentuje Krystian Wan.
Warto zaznaczyć, że lokalizacja wszystkich lamp solarnych była ustalana m.in. ze współpracującymi z Burmistrzem Kulczyńskim i pracownikami magistratu radnymi i sołtysami, za co włodarz Chocianowa podziękował im w swoim wpisie w mediach społecznościowych (całość na stronie: https://www.facebook.com/BurmistrzChocianowa/posts/309654754505210). Do tego temat z pewnością powrócimy.