To kolejne pieniądze, które od czasu objęcia urzędu burmistrza przez Tomasza Kulczyńskiego powędrują wprost do kieszeni mieszkańców. Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Chocianów ukazała się lista wyników II naboru w konkursie związanym z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów.

W pierwszym naborze do kieszeni Chocianowian trafiło milion złotych. Pisaliśmy o tym w naszym artykule: "Pierwszy milion trafił do mieszkańćow". Teraz, w drugim naborze wzięło udział łącznie 91 gospodarstw domowych, z czego dotacji w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych przyznano 90 z nich.,

- Mieszkańcy gminy zdecydowali się na wymianę trującego "kopciucha" na nową instalację, najpopularniejsze były gazowe oraz źródła OZE, jak pompy ciepła i fotowoltaika. Łącznie w II naborze Gmina przeznaczy dla mieszkańców ponad 1,5 mln złotych - opisuje Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Na początku przyszłego roku planowany jest trzeci, ostatni nabór w tym konkursie, dlatego zachęcamy mieszkańców Gminy Chocianów do likwidacji pieców węglowych i skorzystania z pomocy otrzymując dotację w wysokości do 20.000 złotych - dodaje Wan.

Gmina Chocianów pozyskała blisko 4 miliony złotych w ramach projektu pn. "POPRAWA  EFEKTYWNOŚCI  ENERGETYCZNEJ  POPRZEZ  WYMIANĘ  WYSOKOEMISYJNYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA W BUDYNKACH  I  LOKALACH  MIESZKALNYCH  NA  TERENIE  GMIN  LEGNICKO GŁOGOWSKIEGO  OBSZARU  INTERWENCJI" realizowanego w ramach Osi Priorytetowej III. Gospodarka niskoemisyjna, Działania 3.3. Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym, Poddziałania 3.3.1 OSI Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – konkurs horyzontalny OSI, Typ 3.3 e Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii -  projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej – projekt grantowy,  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

- Głównym celem Projektu grantowego jest poprawa jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych w gminach powiatu lubińskiego, legnickiego i polkowickiego.  Zostanie  on  osiągnięty  poprzez  wsparcie  projektów  dotyczących  wymiany wysokoemisyjnego  źródła  ciepła  przez  osoby  fizyczne  lub wspólnoty  mieszkaniowe,  TBS, spółdzielnie mieszkaniowe w celu  zaspokojenia własnych potrzeb zmierzających do ograniczenia niskiej emisji. Projekt jest realizowany w partnerstwie pomiędzy Miastem i Gminą Ścinawa występującą w roli Lidera i partnerami:   Miastem i Gminą Prochowice, Miastem i Gminą Chocianów, Gminą Rudna, Gmina Miejską Lubin - przypomina Krystian Wan z tutejszego magistratu.

Szczegóły dotyczące realizacji projektu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: http://chocianow.bip.pbox.pl/public/get_file_contents.php?id=219266. O szczegółach realizacji trzeciego etapu również poinformujemy na łamach naszego portalu, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych artykułów.