W ostatnim czasie do naszej redakcji docierają różne sygnały związane z nieprawidłowościami u jednego z największych w naszej gminie pracodawców. W pierwszych słowach wiadomości wysłanej do nas czytamy "Chcielibyśmy prosić redakcje o pomoc w nagłośnieniu sprawy w naszym zakładzie". Pod listem podpisała się "załoga Chofumu".

Członkowie załogi, którzy odważyli się do nas napisać wskazują, że od kilku miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia na czas, a od grudnia nie dostają pełnych wypłat. Za grudzień pracownicy otrzymali małą część na konta osobiste oraz "troszkę do ręki w kasie zakładowej". Identyczna sytuacja miała miejsce także w lutym tego roku.

- Zalegają nam z funduszem socjalnym, wczasowym i świątecznym, resztą wypłaty za grudzień i styczeń - czytamy w mailu wysłanym do naszej redakcji - tłumacząc się trudną sytuacją i zablokowanymi kontami przez Burmistrza Chocianowa.

Ponadto "załoga Chofumu" podkreśla, że część kadry otrzymuje wynagrodzenie na czas i w całości. Chodzi o tzw. pracowników umysłowych. Postanowiliśmy zapytać urzędników tutejszego magistratu, podległych Burmistrzowi Miasta i Gminy Chocianów czy to prawda, że ich działanie wstrzymuje wypłaty wynagrodzeń dla części pracowników CHOFUM S.A. Zaskoczenie takimi zarzutami w Urzędzie Miasta i Gminy było niemałe, jednak ze względu na tajemnicę skarbową nie otrzymaliśmy komentarza w tej sprawie.

Burmistrz nie odpowiada za wynagrodzenia pracowników

Sprawdziliśmy jednak czy to możliwe, że "przez Burmistrza" część pracowników CHOFUM nie dostaje pełnych wynagrodzeń. Na portalu Wydawnictwa Podatkowego Gofin.pl odnajdujemy opracowanie dotyczące podobnego przypadku. Okazuje się, że gdyby brak wypłat wynagrodzeń powodowany był zajęciem konta firmy przez organ podatkowy, jakim jest np. burmistrz, mielibyśmy do czynienia z egzekucją administracyjną, która rządzi się specjalnymi prawami i obarczona jest ochroną praw pracownika. W takim przypadku pracodawca załatwia formalności bezpośrednio z bankiem, któremu dostarcza odpis listy płac lub inny wiarygodny dowód, na podstawie którego bank dokonuje wypłaty wynagrodzeń.

Okazuje się zatem, że jeżeli faktycznie pracownicy nie otrzymują pełnych wynagrodzeń nie może chodzić o egzekucję administracyjną, wszczętą przez burmistrza, a jedynie o egzekucję sądową na podstawie przepisów postępowania cywilnego. W takim przypadku możliwe jest, że pracodawca będzie miał pewne ograniczenia podczas wypłacania wynagrodzeń, bowiem zadłużony musi uzyskać zezwolenie komornika. W takiej sytuacji zatrudniającego może postawić jego kontrahent, któremu CHOFUM nie zapłaciło np. za dostawę towarów.

Pracownicy skarżą się także, że nie mają opłacanych składek na ZUS i ubezpieczenie, a także obciążeń z tytułu wyroków komorniczych. Na odcinkach wypłat, tzw. fiszkach uwzględnione są jednak te potrącenia. "Załoga Chofumu" pyta zatem "kto je kradnie skoro nie trafiają do odbiorców" i wskazują, że "hale są nie ogrzewane od miesiąca, a temperatura panująca uniemożliwia podjęcie pracy" (w załączeniu prezentujemy otrzymane zdjęcia). Niestety nie udało nam się dodzwonić do osoby, która odpowiedziałaby na zarzuty pracowników, ale sprawa jest dynamiczna i z pewnością do niej powrócimy.

Jednocześnie podpowiadamy, że w sprawach związanych z wyjaśnieniem kwestii podatkowych na pytania odpowiedzą pracownicy Krajowej Informacji Skarbowej dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 pod numerami: 801-055-055 dla połączeń z telefonów stacjonarnych oraz 22-330-03-30 dla połączeń z telefonów komórkowych. Na terenie naszej gminy pracują także radcy prawni, którzy chętnie udzielą darmowych porad w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów po wcześniejszym umówieniu wizyty. Prawnicy przyjmują w poniedziałki i piątki w godzinach od 13:00 do 14:00 (w razie potrzeby ten czas może ulec zmianie), po uprzednim umówieniu spotkania pod numerem telefonu: 76-818-50-20.

Mieszkańcy Powiatu Polkowickiego mogą także skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa i mediacji, które przysługują każdemu, kto oświadczy, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady prawnej. W tych ramach można uzyskać wiedzę w zakresie: prawa rodzinnego, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej, prawa administracyjnego, prawa podatkowego oraz spraw karnych. W Chocianowie nieodpłatny punkt pomocy prawnej znajduje się na ul. Pocztowej 18, a radcy prawni przyjmują w każdy wtorek i środę w godzinach od 10:00 do 14:00 oraz w czwartki od 14:00 do 18:00. Zgłoszenia dokonuje się pod numerem tel: 513-061-457 w godzinach od 7:30 do 15:30.

[KN]