Wielkimi krokami zbliża się najtrudniejsza pora roku dla kierowców. Polkowicka Policja apeluje, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, żeby nie spotkały nas przykre i niebezpieczne niespodzianki. Warto wcześniej odpowiednio przygotować się do zimowej podróży.

Trudne warunki drogowe, gołoledź, odwilż – o tym często informujemy na naszym portalu, ostrzegając także przed niebezpieczną dla kierowców i pieszych aurą. Policjanci także nieustannie przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze zwłaszcza podczas zmiennych warunków pogodowych.

O czym należy pamiętać?

Opony: dzięki zimówkom można znacznie skrócić drogę hamowania; powinniśmy je zmieniać, gdy temperatura w dzień utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza.

Hamulce: odgrywają bardzo ważną rolę; nawet najmniejsza usterka wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Światała: w okresie zimowym dzień jest krótszy i większość czasu za kierownicą spędzamy, gdy jest ciemno, dlatego tak ważne jest sprawne oświetlenie; które wpływa nie tylko na naszą widoczność (co za tym idzie na nasz komfort jazdy i bezpieczeństwo), ale także na to, jak szybko zobaczymy zagrożenie na drodze; należy pamiętać także o odpowiednim ustawieniu kąta padania światła, aby nie ograniczać pola widzenia innym uczestnikom ruchu drogowego.

Wycieraczki: w okresie jesienno-zimowym są bardzo przydatnym elementem i tylko ich prawidłowy stan zapewni nam odpowiednią widoczność podczas opadów deszczu czy śniegu, wpływając bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży.

Zawieszenie: już najmniejsze hałasy dochodzące z zawieszenia powinny być podstawą do sprawdzenia jego stanu; to amortyzatory odgrywają kluczową rolę podczas poślizgu auta, zapewniając nam ciągły kontakt z nawierzchnią i stabilizację toru jazdy.

Akcesoria: ułatwiają codzienne życie, zwłaszcza jeśli parkujemy na świeżym powietrzu; niezbędna jest wówczas skrobaczka do szyb i miotła do odśnieżania, a jeśli wybieramy się w góry, powinniśmy zaopatrzyć się także w łańcuchy na koła.

Funkcjonariusze przypominają, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych!