Dzisiaj od północy, do niedzieli do godziny 21:00, czyli do zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza. Poprzednia była zaledwie dwa tygodnie temu, przed pierwszą turą wyborów. Jutro głosujemy po raz drugi, także po raz drugi mamy szansę zdobyć wóz strażacki dla naszej gminy. Sprawdzamy szczegóły.

Cisza wyborcza to zakaz "w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenia agitacji wyborczej, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych". Do złamania ciszy wyborczej może dojść także jeśli po jej rozpoczęciu będziemy niszczyć lub zdejmować już opublikowane materiały wyborcze. Do agitacji nie dojdzie jednak, jeśli bez wskazywania sympatii dla konkretnego kandydata (o ile nie jesteśmy tym kandydatem lub członkiem jego sztabu) będziemy zachęcać do samego udziału w święcie demokracji, jakim jest głosowanie i udział w wyborach. Są to tzw. działania pro frekwencyjne.

Korzystając z tej okazji po raz kolejny zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach. Jutro w godzinach od 7:00 do 21:00 w lokalach wyborczych będziemy wybierać Prezydenta RP. Z tej okazji MSWiA ogłosiło drugą turę konkursu, w którym można wygrać wóz strażacki. Tym razem będzie jeszcze łatwiej, ponieważ w drugiej turze konkursu frekwencyjnego nie biorą udział zwycięzcy pierwszej tury (szesnaście gmin z całej Polski, po jednym na każde województwo). Tym razem więcej gmin ma szansę zgarnąć wóz, bowiem w konkursie sfinansowanych zostanie 49 wozów, po jednym na każde dawne województwo. Wynika z tego, że na Dolnym Śląsku szanse na wsparcie mają aż 4 gminy. Tym samym łatwiej będzie ten konkurs wygrać. Zasada jest prosta - trzeba iść zagłosować.
[KN]