W związku z naszą wtorkową informacją dotyczącą planów inwestycyjnych na miejskim bazarze dostaliśmy wiele pytań od naszych Czytelników o szczegóły. Redaktorzy lokalnej telewizji internetowej Chocianow.tv sprawdzili, co dokładnie będzie się działo na tym terenie (wideo poniżej).

Po naszym wtorkowym artykule "Nadzwyczajna sesja już w piątek", w którym pisaliśmy na co radni zamierzają przeznaczyć dodatkowe w budżecie pieniądze, dostaliśmy wiele pytań z prośbą o podanie planów dotyczących terenu handlowego przy ulicy 3 Maja. W związku z tym sięgnęliśmy do niedalekiej historii. Okazuje się, że w poprzednich kadencjach teren miejskiego bazarku był traktowany przez włodarzy naszej gminy po macoszemu. Dopiero pod koniec 2018 roku coś zaczęło się tutaj dziać.

W ubiegłej kadencji zawalił się mur osłaniający budki handlowe, dlatego pod koniec 2018 roku teren targowiska został zmniejszony, a w tym miejscu powstał parking - przypomina Elżbieta Kowalczuk, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie. - Dopiero obecny Burmistrz Tomasz Kulczyński od początku swojej kadencji podjął faktyczne działania mające na celu pomoc osobom handlującym na tym terenie - dodaje dyrektor Kowalczuk.
Faktycznie, zwolnienie z opłaty targowej i przekazanie targowiska do administrowania przez MZGKiM to były jedne z pierwszych decyzji po objęciu fotela Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów przez Tomasza Kulczyńskiego. Od początku kadencji w planach jest także rewitalizacja tego terenu. Co dokładnie będzie się tutaj działo?

- Nie chcę na razie zdradzać szczegółów nowej zabudowy tego terenu - przyznała nam dyrektor MZGKiM, Elżbieta Kowalczuk. - W ostatnim czasie chocianowskie targowisko było bardzo szczegółowo kontrolowane przez Nadzór Budowlany w Polkowicach, a z posiadanej korespondencji wynika, że za donosem do nadzoru kryje się jeden z opozycyjnych radnych - dodaje Kowalczuk.
O kogo faktycznie chodzi? Dziennikarze lokalnej telewizji Chocianow.tv skądinąd dowiedzieli się, że jedynym radnym, który w ostatnim czasie utrudnił prace tutejszym handlarzom był radny Piotr Piech. Okazuje się bowiem, że to za sprawą jego wniosku do nadzoru budowlanego, zarabiającym tutaj na życie sprzedawcom wyłączono prąd. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że zbliża się zima, więc pracujący na bazarze nie będą mogli nawet włączyć sobie ogrzewania.

- Na wniosek Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, radni podjęli decyzję o przyznaniu środków w kwocie 240 tysięcy złotych na rozbiórkę starych wiat i przygotowanie terenu pod nowe stoiska handlowe, aby ludzie mogli po tylu latach wreszcie pracować w godnych warunkach - mówi Krystian Wan, rzecznik Ratusza.
Jak poinformowała lokalna telewizja Chocianow.tv Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ma w planach także kilka niespodzianek dotyczących tego obszaru, dlatego do tego tematu z pewnością powrócimy.
[KN]