Pracownicy referatu Gospodarki Komunalnej chocianowskiego magistratu poinformowali o rozpoczęciu przeglądów instalacji gazowych w budynkach przez nich zarządzanych i administrowanych. Dostałeś nakaz doszczelnienia instalacji? Sprawdź, co należy zrobić!

W swoim wpisie w mediach społecznościowych pracownicy referatu Gospodarki Komunalnej w Chocianowie przypomnieli o najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem utrzymania instalacji gazowych. Informacje w szczególności zainteresują właścicieli butli gazowych.

- Jeśli dostałeś nakaz doszczelnienia instalacji - zrób to niezwłocznie lub skontaktuj się z nami - doradzimy i pomożemy w rozwiązaniu problemu - informują pracownicy referatu GK.
Przy okazji przypominają o względach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach. Zabronione jest stosowanie w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej. Jeśli budynek nie jest wyposażony w instalację gazową wówczas w jednym mieszkaniu mogą znajdować się maksimum dwie butle o ładunku nie przekraczającym 11 kg podłączone do instalacji lub urządzeń - odbiorników, a ponadto w mieszkaniach nie wolno przechowywać butli zapasowych nie podłączonych do instalacji.

- Zabrania się przechowywania butli z gazem propan - butan w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu - podkreślają. - Urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,20 m - dodają.
Warto pamiętać, że urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, w których zapewnione są prawidłowe warunki wentylacji, a butle gazowe mogą być umieszczone w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło, z wyłączeniem zestawów kuchni gazowych oraz ogrzewaczy promiennikowych i konwekcyjnych z szafkami na butle.

- Butli nie wolno umieszczać w pobliżu urządzeń powodujących iskrzenie, butle należy instalować w pozycji pionowej oraz zabezpieczać je przed uderzeniem, przewróceniem lub przypadkowym przemieszczaniem - czytamy. - Do zasilania urządzeń gazowych dopuszcza się stosowanie przewodów elastycznych, posiadających certyfikat na znak bezpieczeństwa, wytrzymałości co najmniej 300kPa, odporność na działanie gazów, olejów itp., a długość tego przewodu nie może być większa niż 3 m - dodają w swoim wpisie pracownicy referatu GK.
W wielu mieszkaniach właściciele korzystają z instalacji zasilających kuchenki gazowe właśnie z butli pomimo podłączenia instalacji gazowej i doprowadzenia gazu do budynku. Stwarza to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców całego budynku, dlatego w najbliższym czasie będą odbywały się kontrole czy zostały usunięte nieprawidłowości zakresie stosowania butli w budynkach.