Nieuchronnie zbliża się druga rocznica objęcia przez Tomasza Kulczyńskiego stanowiska Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. Z tej okazji postanowiliśmy zweryfikować na jakim etapie realizacji są złożone przez Kulczyńskiego obietnice wyborcze z 2018 roku. Całą serię zaczęliśmy od pierwszej obietnicy, czyli "bezpłatnej komunikacji pasażerskiej w mieście i każdej wsi". Później podsumowaliśmy obietnicę "działki budowlane za 50% ceny dla rodziny 500+", a następnie "podatek od nieruchomości", zaś tydzień temu "kanalizacja, woda i gaz". Dzisiaj zapraszamy na piątą część naszej serii.

DARMOWY INTERNET BEZPRZEWODOWY

Pierwsze strony internetowe zaczęły pojawiać się w Polsce już w 1994 roku. Od tego czasu Internet zyskał na popularności i już chyba nikt nie wyobraża sobie bez niego życia. Aby ułatwić dostęp do tej światowej sieci wszystkim mieszkańcom gminy, kandydujący na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński obiecał w kampanii w 2018 roku darmowy Internet bezprzewodowy. Okazuje się, że kolejny raz uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

- Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze hot-spoty darmowego Internetu bezprzewodowego na terenie gminy Chocianów. W tym roku rozstrzygnęliśmy przetarg na wybór wykonawcy tej inwestycji, mamy zabezpieczone środki, podpisane umowy i wszystko, co urzędnicy mogli w tym zakresie zrobić, w zasadzie już zostało zrobione - informuje Krystian Wan, rzecznik prasowy chocianowskiego magistratu. - Cały system sieci bezprzewodowego Internetu, to niespotykana dotąd w gminie rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej, a co za tym idzie możliwość kolejnych inwestycji. Właśnie dlatego, w obliczu sytuacji zdarzających się kradzieży, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński podjął decyzję o rozszerzeniu tej obietnicy wyborczej o monitoring - dodaje Wan.
W pierwszym etapie projektu zostanie zainstalowany system kamer miejskiego monitoringu. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców postulujących o skuteczny monitoring i poprawę bezpieczeństwa w mieście. Wdrażany system wideo-detekcji oraz wideo-analizy obrazu jest oparty o najnowocześniejsze algorytmy behawioralne oraz elementy sztucznej inteligencji. Przypomnijmy, że tylko w grudniu ubiegłego roku dwie świetlice na terenie naszej gminy, w Chocianowcu i w Żabicach, padły ofiarą amatorów cudzego mienia. Pisaliśmy o tym w naszych artykułach: "Nocny włam" oraz "Kolejny włam do świetlicy". Niestety także w tym roku, dokładnie pod koniec kwietnia, złodzieje dali o sobie znać. Tym razem ich łupem padło ogrodzenie chocianowskiej nekropolii, o czym pisaliśmy w naszym artykule: "Ukradli ogrodzenie, będą mieli kłopot". Dzięki realizacji tej obietnicy Tomasza Kulczyńskiego w naszej gminie będzie bezpieczniej.

- Wierzymy, że nowy system kamer poprawi bezpieczeństwo, ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców gminy Chocianów jest dla Burmistrza priorytetem. Stary system niestety nie spełnia jakichkolwiek oczekiwań i mówiąc łagodnie jest już przestarzały. Mamy nadzieję, że nasza inwestycja pomoże policji w łapaniu m.in. złodziei - podkreśla Wan. - Istotne jest także to, że na realizację tej obietnicy wyborczej pozyskaliśmy finansowanie z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest program WiFi4EU na kwotę 15 tysięcy euro, a drugim Polska Cyfrowa, z którego otrzymaliśmy ponad 64 tysiące złotych - dodaje Wan.
Wykonawcą tej inwestycji jest firma T-Mobile Polska S.A., która wygrała przetarg na wdrożenie systemu Smart City w Gminie Chocianów. "Smart City" dla Chocianowa jest projektem długofalowym, rozłożonym na etapy, z którym miasto wiąże wielkie nadzieje na rozwój. Partnerem T-Mobile w projekcie dla miasta i gminy Chocianów jest firma SOPHUS realizująca projekty wideo monitoringu oraz firma ACO Solutions odpowiadająca za dostawę sprzętu do realizacji miejskiego Wi-Fi. Podpisana w sierpniu umowa to efekt przetargu oraz wielomiesięcznych rozmów, spotkań i konsultacji.

Okazuje się, że i tę obietnicę wyborczą Tomaszowi Kulczyńskiemu udało się zrealizować przed końcem pierwszej kadencji. Jak jest z pozostałymi obietnicami? O tym już niebawem!

Sprawdzamy obietnice wyborcze Kulczyńskiego!
Na ulotce wyborczej Tomasza Kulczyńskiego w 2018 roku znalazło się także dementi wyborczych plotek podsycanych przez politycznych oponentów. Także te punkty wymagają weryfikacji, dlatego sprawdzamy:

1. NIE PRZYNALEŻĘ do żadnej partii politycznej i nigdy nie przynależałem.
PRAWDA. W tym zakresie nic się nie zmieniło. Tomasz Kulczyński pozostaje bezpartyjny.

2. NIE MAM zamiaru likwidować żadnej ze szkół w Mieście ani w Gminie.
PRAWDA. Aktualnie trwają prace nad reorganizacją systemu edukacji w naszej gminie, jednak żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana.

3. Moją intencją NIE JEST ODERWANIE MiG Chocianów od Powiatu Polkowickiego.
PRAWDA. Od początku tej kadencji ani z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów ani z Rady Miejskiej nie wyszła żadna propozycja "oderwania" naszej gminy od Powiatu Polkowickiego.

4. NIE MAM zamiaru zwalniać ludzi z pracy ani zatrudniać ludzi z innych miast.
PRAWDA. Wszyscy urzędnicy pracujący w chocianowskim magistracie zatrudnieni zostali zgodnie z zasadami Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1458). Oznacza to, że wyłonieni byli w drodze konkursów, które mogą opierać się wyłącznie o kompetencje przyszłego pracownika, a nie o ksenofobiczne argumenty pochodzenia czy miejsca zamieszkania.

5. PODATKI NIE WZROSNĄ po wprowadzeniu darmowej komunikacji.
PRAWDA. Podatki lokalne w tej kadencji nie wzrosły.

6. NIE MAM zamiaru kandydować do sejmu po wygranych wyborach na urząd Burmistrza.
PRAWDA. Tomasz Kulczyński od czasu wyboru na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów nie kandydował w wyborach do Sejmu RP.

JUŻ ZA TYDZIEŃ ROZLICZYMY TOMASZA KULCZYŃSKIEGO Z KOLEJNEJ OBIETNICY!
[KN]