O planach zmian w rozkładzie bezpłatnej komunikacji informowaliśmy już w ostatnich tygodniach kilkukrotnie. Dziś postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są przygotowane poprawki i czy uwzględnione zostały propozycje pasażerów.

Korzystający w naszej gminie z bezpłatnej komunikacji powinni w najbliższym czasie spodziewać się korekt w rozkładach jazdy chocianowskich linii autobusowych. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów, wszystkie sugestie użytkowników żółtych autobusów zostały przekazane organizatorowi przewozów i niebawem powinniśmy poznać nowy rozkład jazdy.

- Z posiadanych przez nas informacji wynika, że maksymalnie do dwóch tygodni będą wprowadzone te zmiany, które zaproponowaliśmy na podstawie rozmów z mieszkańcami, którzy zgłaszali konkretne propozycje - informuje Tadeusz Kehle, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Utrzymania w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów. - Wśród nich powinno się znaleźć m.in. uruchomienie nowych kursów na linii 121 z Chocianowa do Lubina przez Brunów dla młodzieży dojeżdżającej do szkół średnich w Lubinie, przekierowanie części kursów linii 121 przez Brunów 79 i 79b, przekierowanie wybranych kursów linii 131 przez przystanki Chocianowiec 160 i 178 oraz dodanie na linii 121 przystanków w Szklarach Górnych - dodaje naczelnik.
Dodatkowo w propozycji zmian skierowanych przez Urząd Miasta i Gminy Chocianów uwzględnione zostały uwagi dotyczące porannych godzin odjazdu linii 121 i 131. Zarówno autobus wyjeżdżający z Lubina o 6:45 (linia 121), jak autobus wyjeżdżający z Chocianowa o 6:35 (linia 131) mają zostać przyspieszone o 10 minut, aby ułatwić młodzieży dojazd do szkół średnich (linią 121 do Zespołu Szkół w Chocianowie oraz linią 131 do szkół w Lubinie).

- W czasie wielu trudności, z którymi borykają się wszystkie gminy, wychodzimy naprzeciw mieszkańcom, podczas gdy inne miejscowości ograniczają funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji - zauważa naczelnik Kehle. - Komunikacja cieszy się uznaniem i mieszkańcy dziękują nam, że uwzględniamy ich propozycje. Oczywiście wszystko wymaga uzgodnień i czasu na wprowadzenie, zwłaszcza, że nasza bezpłatna komunikacja łączy się z obsługą dowozu dzieci do szkół i dopasowanie tych elementów jest już na ukończeniu - komentuje naczelnik.
Miejscowością, która w związku z epidemią COVID-19 wstrzymała kursowanie autobusów jest Złotoryja. Najpierw, 15 marca wstrzymała dwie linie, a z początkiem kwietnia na ostatniej funkcjonującej linii, jednocześnie wstrzymując płatność za usługę spółki PKS Lubin. Wobec sytuacji przedsiębiorstwo PKS Lubin wypowiedziało umowę złotoryjskiemu magistratowi. W przeciwieństwie do Chocianowa, Złotoryja od 1 września 2020 roku nie przywróciła już komunikacji miejskiej.

Transport publiczny to nie taksówki. Nie może być dla każdego na żądaną godzinę we wskazanym miejscu. To normalne, że trzeba poczekać na autobus lub dopasować harmonogram dnia do odjazdów. My staramy się wyjść na przeciw wszystkim sugestiom - przypomina Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Większość pasażerów rozumie zasady funkcjonowania autobusów i potrafi dostosować się do ogółu. Na tym polega publiczny transport zbiorowy, który dodatkowo w naszej gminie jest i pozostaje darmowy dla wszystkich - dodaje Wan.
W tym miejscu warto przypomnieć także niedawne doniesienia prasowe z regionu. Jak niedawno poinformował portal e-legnickie "Rada Miejska w Legnicy przegłosowała zmiany cennika biletów za przejazdy komunikacją publiczną MPK. Oznacza to, że zlikwidowane zostaną nieodpłatne przejazdy dla dzieci, młodzieży i emerytów w wieku 65-70 lat". Władze Chocianowa przyjęły jednak inną logikę i wychodząc na przeciw prośbom użytkowników bezpłatnej komunikacji, zwiększają kursowanie cieszących się popularnością autobusów.
[KN]