Wszystkim strażakom, hutnikom i kominiarzom z okazji ich dzisiejszego święta najlepsze życzenia za pośrednictwem naszej redakcji przesyła Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński.

Dziś 4 maja, dzień wspomnienia świętego Floriana, który jest patronem strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy. Z tej okazji ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Strażaka, które w Polsce od 2002 roku jest świętem państwowym.

Z okazji dzisiejszego święta wszystkim, którym św. Florian towarzyszy w bezpiecznej pracy, dbaniu o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, życzę, aby Wasza służba przynosiła Wam spełnienie, aby jej trudy nigdy nie były ponad Wasze siły, a sukces towarzyszył Wam każdego dnia - życzy Burmistrz Tomasz Kulczyński.
Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku przez Sejm RP, przy okazji nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Legenda Świętego Floriana

Florian urodził się około 250 roku. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurcie rzeki. Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria.

Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. Z okazji tego święta redakcja portalu również dołącza się do życzeń.