Wielu osobom, a szczególnie dzieciom wrzesień kojarzy się z pójściem do szkoły, a także z kasztanami. To znak, że idzie jesień. Owoce kasztanowca służą m.in. do zabawy, robienia z nich ludzików lub pożywienia dla zwierząt oraz wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym.

Firma „Pahremko” organizuje akcje „Kasztany w szkole”. Dzięki Dyrektorowi Kamilowi Lis, który kolejny raz pokazuje, że warto pracować dla mieszkańców Parchowa, miejscowa szkoła włączyła się do tej akcji. Zadanie jest proste: trzeba zebrać jak najwięcej kasztanów i przekazać je organizatorom, którzy od 15 lat skupują i sprzedają je firmom farmaceutycznym z całego świata. Uczniowie dostają w zamian pieniądze do wykorzystania na potrzeby swojej szkoły.

Rekordziści w ciągu dnia przynoszą nawet po 200 kg. W ich przypadku „dniówka” sięga 100 zł. Placówki mają czas na zbiory maksymalnie do końca października. Im więcej uzbierają kasztanów, tym cena skupu będzie wyższa. Pamiętać należy, aby kasztany były pozbawione pleśni. Żeby firma przyjechała po kasztany, przedszkole czy szkoła musi mieć minimum pół tony.

Po zakończeniu akcji spośród najbardziej zaangażowanych uczestników zostaną wybrane trzy placówki, które otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 złotych.

Z posiadanych przez redakcje informacji wielu mieszkańców  zaskoczonych jest z dobrej współpracy Burmistrza z Dyrektorem, którzy pokazują, że można zmieniać Parchów nawet małymi, ale ważnymi dla uczniów kwestiami.

- Mam nadzieję, że uczniom zaangażowanym w akcję uda się uzbierać wymarzoną ilość kasztanów. Życzę im powodzenia i proszę o trzymanie za nich kciuków. Zachęcam również do wspierania i pomagania swoim pociechom w zbieraniu. Przy okazji chciałbym wspomnieć, iż cieszę się również ze współpracy z Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim, bo dzięki niej zdziałamy dużo więcej, na czym zyskają uczniowie Naszej szkoły- mówi Dyrektor Kamil Lis.

Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkie szkoły z Gminy Chocianów. Zgłoszenia można wysyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie kasztanobranie.pl do końca września.