Przed momentem na konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach będących efektem walki rządu z koronawirusem. Niestety w najbliższy weekend nie będziemy mogli odwiedzić grobów naszych zmarłych bliskich. Pomimo tych decyzji, w Chocianowie zaświeci "Światełko Pamięci".

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, czas zadumy, refleksji i wspominania bliskich, którzy odeszli. Niestety w tym roku ten szczególny okres przypada w momencie przybierającej na sile epidemii COVID-19, dlatego decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego na cmentarz pójdziemy albo jeszcze dzisiaj albo dopiero we wtorek, 3 listopada.

"Światełko Pamięci" także w tym roku

Przed zamknięciem cmentarzy zdążyli dzisiaj chocianowscy radni i Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński, którzy rano przygotowali znicze dla odwiedzających nekropolie w naszej gminie. Jest to kontynuacja akcji "Światełko Pamięci". Jej celem jest przekazanie zniczy, które później, podczas Dnia Wszystkich Świętych, przyozdobią zapomniane groby. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.

- Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński oraz Klub Radnych Chocianów 2023 zaprasza wszystkich mieszkańców naszej gminy do wspólnego ocalenia od zapomnienia opuszczonych grobów i pamięci po zmarłych - czytamy na plakacie promującym akcję. - Widzisz opuszczony grób? Weź znicz i zapal go za dusze tych, którzy od nas odeszli.
Dodatkowo za sprawą Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w ostatnim czasie na chocianowskim cmentarzu zrobiło się bezpieczniej. O nowych kamerach, a także innych pracach związanych z przygotowaniem tutejszej nekropolii do zbliżających się świąt pisaliśmy w naszym artykule "Cmentarz gotowy na listopad". Warto pamiętać, że wierni będą mieli możliwość kupienia zniczów i wkładów, o czym informowaliśmy w naszych doniesieniach "Na cmentarzu kupimy znicze i wkłady".

Podczas dzisiejszych porządków lub listopadowych odwiedzin na cmentarzu warto pamiętać także o tych, których nie stać na zakup nowych zniczy. Zużyte znicze, które mielibyśmy wyrzucić do śmieci teraz można zostawić na specjalnym regale na znicze do ponownego wykorzystania. Pisaliśmy o tym w artykule "Nie wyrzucaj, wykorzystaj".

Groby odwiedzimy dopiero we wtorek

Lawinowo rosnąca liczba zakażeń spowodowała wprowadzenie w całym kraju od ubiegłego tygodnia tzw. czerwonej strefy, a wraz z nią wielu restrykcji sanitarnych. Okazuje się jednak, że obostrzenia nie przyniosły zamierzonych efektów, dlatego przed momentem na konferencji prasowej szef rządu przedstawił kolejne obostrzenia.

Ta druga fala koronawirusa jest znacznie silniejsza w całej Europie. Popełniono wiele błędów, także w Polsce - przyznał Prezes Rady Ministrów. - Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość, musimy myśleć nie tylko o tym, co teraz, ale też za wiele dni - uzasadniał swoją decyzję premier polskiego rządu. - Zarówno w dzień Wszystkich Świętych, jak i w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte - uciął spekulacje Morawiecki.
Premier RP Mateusz Morawiecki nakreślił też przed Polakami bardzo czarną wizję, będącą możliwym skutkiem odwiedzin grobów w pierwszych dniach listopada. Jak się wyraził, "wiele osób, które odwiedziłyby grób małżonka, za dwa tygodnie mogłoby leżeć w tym samym miejscu". Tym samym zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia. Rząd apeluje, aby wszyscy, którzy nie muszą wychodzić z domu przez najbliższe dwa tygodnie pozostali w domach. Premier poprosił, aby najstarsi nie spotykali się z młodszymi krewnymi, bo od tego zależy ich życie.
[KN]