Sejm przyjął projekt ustawy przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość, który dotyczy najbliższych wyborów samorządowych. Tym samym większość posłów zdecydowała, że Burmistrza i radnych wybierzemy w kwietniu 2024 roku.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 231 posłów, przeciw było 209, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa trafi do senatu (w razie poprawek wróci do izby niższej parlamentu) i do podpisu Prezydenta RP. Wszystko wskazuje jednak na to, że aktualna kadencja samorządowa zostanie wydłużona do 30 kwietnia 2024 roku.

- Przedłużenie kadencji? Świetnie, zrobimy jeszcze więcej. Plan dla Chocianowa ustalony przez Pana Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego jest na ponad 10 lat, stąd więcej czasu na dalsze dobre zmiany - komentuje Krystian Wan. - Tempo rozwoju jest duże, co widać gołym okiem, ale nie zwalniamy. Z perspektywy samorządu przełożenie terminu wyborów jest dużym plusem, ponieważ w tym czasie zrobimy jeszcze więcej. To oczywiste, że jeśli Pan Burmistrz Tomasz Kulczyński wystartuje w zbliżających się wyborach samorządowych, to wygra je w pierwszej turze. Świadczą o tym głosy mieszkańców, które do nas docierają, a suma rekordowych środków zewnętrznych wskazuje, że mieszkańcy dobrze oddali swój głos i zapewne będą chcieli dalszego rozwoju swojej gminy - dodaje Krystian Wan.
Z prostej matematyki i doświadczenia samorządowego wynika, że wybory odbędą się 7 lub 14 kwietnia 2024 roku. Wówczas Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała czas, aby przed upływem kadencji przeprowadzić ewentualne drugie tury.