Pierwszy dzień września kojarzy się Polakom nie tylko z rozpoczęciem roku szkolnego. Tego dnia w 1939 roku o godzinie 4:40 niemiecka agresja na terytorium II Rzeczypospolitej zmyła złudzenia możliwego pokoju w Europie i na świecie. Z tej okazji jutro z samego rana w Chocianowie zabrzmią syreny, a burmistrz Tomasz Kulczyński na chocianowskim Rynku złoży kwiaty.

Pierwszego dnia września 1939 roku niemiecka armia bezpardonowo wkroczyła na terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej, co było początkiem II Wojny Światowej. Trwająca łącznie 6 lat objęła obszarem działań militarnych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej.

Pierwsze działania rozpoczęły się o godzinie 4.40, kiedy rozpoznawczy Dornier "Do 17P" wystartował z niemieckiego lotniska w celu rozpoznania miasta Wieluń i okolic. Z powodu mgły załoga nie odnalazła miasta, dlatego 22 minuty później następny "Do 17P" wystartował w tym samym celu. Jednak i ten samolot prawdopodobnie nie odnalazł Wielunia. Wówczas wystartowało 29 Junkersów Ju 87B oraz mający sfotografować skutki nalotu "Do 17P". Pierwsze bomby spadły na szpital Wszystkich Świętych, wyraźnie oznakowany - jak wspominają świadkowie - symbolami Czerwonego Krzyża. W tym ataku zginęły 32 osoby.

Wcześniej, bo dokładnie o 4:45 niemiecki pancernik szkolny "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Na okoliczność tych tragicznych wydarzeń niemal cały świat wspomina 1 września wybuch II Wojny Światowej. Także w Chocianowie lokalne władze upamiętniają pamięć poległych i bestialsko zamordowanych Polaków. Burmistrz Tomasz Kulczyński już po raz drugi w historii naszego miasta złoży hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Państwa Polskiego. Na pamiątkę wydarzeń sprzed 81 lat, o godzinie 4:40 usłyszymy także syreny systemu ostrzegania i alarmowania ludności.
[KN]