Policjanci Komisariatu Policji w Chocianowie prowadzą czynności w sprawach telefonicznych oszustw, których pokrzywdzonymi są mieszkańcy gminy Chocianów. Jednocześnie funkcjonariusze ostrzegają przed oszustami opisując sposoby i metody ich przestępczej działalności. W jednym z przypadków fałszywy SMS z prośbą o uregulowanie kilku złotych zaległości skończył się ubytkiem na koncie bankowym pokrzywdzonego w wysokości 20 tysięcy złotych.

Sprawcy na telefon komórkowy przesyłają wiadomość SMS o przykładowych treściach:
• „Anna informujemy o rozpoczęciu egzekucji sygn. akt 678/19 z tytułu zaległości abonamentowej 7, 40 PLN. Uruchomiliśmy spłatę przez PayU https://wezwanie24.eu481”
• „Drogi adresacie, z uwagi na wagę zamówionej paczki musisz dokonać dopłaty w kwocie 3,40 PLN https://zbyszekkurier.info.345/19”
• „Twoja ostatnia faktura nie została w pełni opłacona, prosimy o dopłatę 3,32 PLN w przeciwnym razie prąd zostanie odłączony https://sprawa-125.ju/d/The66Kef”

„Dłużnik” chcąc niezwłocznie uregulować należność poprzez aplikację obsługiwaną telefonem komórkowym, uruchamia link prowadzący do fałszywego pośrednika w płatnościach co daje oszustowi możliwość zalogowania się na konto pokrzywdzonego i wyprowadzenie pieniędzy nie rzadko w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Policjanci ostrzegają by nie dać się oszukać i pamiętać, by zawsze przed potwierdzeniem każdej transakcji finansowej dokładnie przeczytać treść SMS-a z banku (lub powiadomienie w aplikacji mobilnej banku) i upewnić się, że dotyczy ona takiej transakcji jaką chcesz dokonać. Należy również sprawdzić czy zgadzają się kwoty i numery rachunków, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości przerwać transakcję i niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem.


Aby zapobiec oszustwu radzimy:
• bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
• informować Policję o każdej próbie oszustwa,
• konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
• nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
• prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.