Tylko od środy, 3 marca Główny Inspektor Sanitarny wydał aż 7 ostrzeżeń publicznych dotyczących żywności i wyrobów do kontaktu z żywnością. Szczególną uwagę powinni zwrócić klienci Pepco, Lidla i Jeronimo Martins Polska (właściciel sklepów Biedronka). Co zostało wycofane ze sprzedaży?

Ubijacz do piany z poliamidu, łyżka do gotowania z poliamidu, nabierka, łopatka do teflonu z poliamidu, łyżka kuchenna oraz ubijak do ziemniaków z Pepco, a także mięso mielone z fileta kurczaka (400 gram) z Lidla i sznycel z fileta z piersi kurczaka (300 gram) z Biedronki zostały wycofane ze sprzedaży.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach (...) z poliamidu - czytamy na stronie GIS. - Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny stwierdzony poziom migracji może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów - dodają pracownicy GIS w komunikacie.
Wiemy także, iż firma Pepco Poland sp. z o.o. zablokowała możliwość sprzedaży produktu we wszystkich sklepach sieci PEPCO. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Co istotne, nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że oprócz produktów wskazanych w ostrzeżeniach publicznych z dnia 03.03.2021, w trosce o bezpieczeństwo klientów, firma Pepco Poland Sp. z o.o., ul. Strzeszyńska 73A, 60-479 Poznań podjęła decyzję o wycofaniu dodatkowo dwóch wyrobów do kontaktu z żywnością z tej samej kolekcji - poinformował GIS.
Groźniejszy problem spotkał mięso mielone z fileta kurczaka (400 gram) z Lidla i sznycel z fileta z piersi kurczaka (300 gram) z Biedronki, w których Inspekcja Weterynaryjna wykryła Salmonellę z grupy O:9 aż w 4 próbkach produktu (w przypadku produktu z Lidla) i w 2 próbkach produktu (w przypadku produktu z Biedronki).

- Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy - informuje Główny Inspektor Sanitarny w obu przypadkach.
W przypadku mięsa mielonego z fileta z kurczaka z Lidla terminem do spożycia oznaczonym na opakowaniu był 4 marca (nr partii: 2261003858). W przypadku sznycla z fileta z piersi kurczaka z Biedronki termin do spożycia mija w niedzielę, 7 marca (nr partii: 2272003053). W obu przypadkach producentem była firma Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2.
[KN]