Sytuacja powodziowa na południu Polski jest rozwojowa i niestety przynosi tragiczne skutki. Strażacy Ochotnicy z Gminy Chocianów podjęli się organizacji zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy, które można przekazać powodzianom. Gdzie można przywieźć m.in. ubrania, wodę, koce, suchy prowiant, środki chemiczne?

OSP w Trzebnicach oraz OSP w Parchowie to dwie remizy, które w naszej gminie rozpoczęły już zbiórkę darów dla poszkodowanych w powodzi, która zabiera z falą wody nie tylko majątki, ale także ludzkie życie. Dla tych, którzy przetrwają najgorsze dni i noce potrzebna będzie ogromna pomoc.

OSP Trzebnice organizuję zbiórkę darów dla poszkodowanych w powodzi. Zbieramy: żywności z długim terminem przydatności, żywność, która nie wymaga obróbki termicznej, środki chemiczne, wodę, koce, opatrunki. Dary zbieramy od 16.09.2024 w Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebnicach (Trzebnice 113b , 59-140 Chocianów) - przekazali strażacy ochotnicy z Trzebnic. - Każda pomoc się liczy. Czas tutaj odgrywa bardzo dużą rolę! Ludzie są tam bez jedzenia bez picia - dodają.
Ochotnicy z Trzebnic służą także pomocą dotyczącą rzeczy, które mogą się przydać. Informacji udzielą druhny Natalia Wiśniowska (tel. 603 787 954) oraz Zuzanna Tomczak (tel. 661 225 884).

Strażacy i Sołectwo Parchów w akcji

Do zbiórki żywności oraz artykułów sanitarnych i medycznych zachęcają również mieszkańcy Parchowa. Tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna wspólnie z Sołectwem Parchów zapraszają od wtorku, 17 września do piątku, 20 września w godzinach od 15:00 do 17:00 do tamtejszej remizy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Parchowie będzie przyjmowała pomoc od wtorku do piątku, w godz. 15-17. W celu pomocy można się z nami również kontaktować telefonie: Natalia 798 569 195, Adam 537 161 524. Pomoc zostanie przewieziona do miejsc, gdzie będzie najbardziej potrzebna - informują strażacy z Parchowa.
Wśród towarów pierwszej potrzeby wymieniają m.in. żywność (gotowa do spożycia w słoikach i konserwach, herbata, kawa, cukier, woda butelkowana 5l, butelkowana 1.5l, karma dla zwierząt), artykuły sanitarne (mydło naturalne, żel pod prysznic, proszek do prania, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, płyn do mycia naczyń, płyn do powierzchni, papier toaletowy, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe, gąbki do mycia naczyń, chemia gospodarcza), artykuły inne (karimaty, śpiwory, materace, koce i koce termiczne, komplety pościeli, taśma klejąca i taśma samoprzylepna, latarki, baterie, świeczki długopalne, naładowane powerbanki, ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe, środki higieny osobistej) oraz artykuły medyczne (bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny i spraye antyseptyczne, plastry w różnych rozmiarach).

Sołectwo Raków również działa

Do akcji włączają się także mieszkańcy Rakowa, którzy zbiórkę prowadzą w swojej nowej świetlicy.

- Moi drodzy nie bądźmy obojętni, do naszej świetlicy w Rakowie też można przynosić poniższe artykuły. Kontakt Sołtys Wsi Raków Bożena Czekajło- 509434183 i można też zostawiać pod numerem 18 - czytamy na stronie Sołectwa Raków. - Dla tych ludzi to niewyobrażalna tragedia - dodają autorzy wpisu.
Pomagajmy!