Bon turystyczny, który był pomysłem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z jego ostatniej kampanii wyborczej został przedwczoraj uchwalony przez parlament. Teraz czeka na podpis pomysłodawcy. Minister Rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz podała termin, w którym możliwe będzie skorzystanie z tego świadczenia.

Polski Bon Turystyczny to wsparcie dla rodzin z dziećmi, którym przysługuje 500+. Obsługą bonu ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby skorzystać z pieniędzy (co istotne nie będzie można otrzymać gotówki) należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u, czyli podobnie jak przy programie 500+. Wysokość bonu przewiduje możliwość wykorzystania 500 złotych (oraz 1000 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych) na wakacje w Polsce. Bonem będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w kraju, ważny będzie do 31 marca 2022 roku i nie będzie podlegać wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Pierwsze płatności możliwe będą już na przełomie lipca i sierpnia. System ma być gotowy przed końcem lipca, także z początkiem sierpnia powinniśmy już mieć możliwość realizacji wakacyjnych planów. O tym, w których miejscach będziemy mogli wydać bon turystyczny zdecyduje Polska Organizacja Turystyczna za pośrednictwem systemu udostępnionego jej przez ZUS, a także na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Technicznie bon zostanie przekazany SMS-em bądź e-mailem i będzie miał formę specjalnego numeru, którym będziemy płacić za usługi hotelowe, noclegowe, czy obozy sportowe organizowane także przez organizacje pozarządowe i kluby.
[KN]