"Liczymy się dla Polski" - pod takim hasłem Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Spisy przeprowadzane osobiście przez rachmistrzów w domach stoją na razie pod dużym znakiem zapytania ze względu na obostrzenia epidemiczne, które na terenie całej Polski potrwają przynajmniej do 9 kwietnia. Postanowiliśmy sprawdzić zatem w jaki inny sposób będzie można się spisać.

Aktualnie trwają szkolenia i egzaminy dla rachmistrzów. Wszystko, aby już za dwa tygodnie, dokładnie w czwartek, 1 kwietnia mógł ruszyć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, w którym odpowiemy m.in. na takie pytania jak "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy".

Spisy powszechne to czas, kiedy administracja publiczna stara się zdiagnozować najważniejsze zagadnienia dotyczące obywateli Polski. Ten konkretny spis powszechny obejmuje całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli - informowaliśmy w naszym artykule w połowie lutego. - Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla administracji jedynym źródłem danych - pisaliśmy wówczas na naszym portalu.
W ramach narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zostaną zebrane m.in. takie dane jak charakterystyka demograficzna osób, ich aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwa domowe i rodziny, stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.

Kto, kiedy i jak może nas spisać?

Co najwygodniejsze, spisać będziemy się mogli przede wszystkim samodzielnie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Gdybyśmy obawiali się jednak ewentualnych pomyłek, są także inne możliwości. Najprawdopodobniej najpopularniejszą z nich będzie kontakt telefoniczny ze strony rachmistrza.

- Oprócz osobistych odwiedzin rachmistrza w naszych domach lub rozmowy telefonicznej możliwe będzie także spisanie się na stronie spis.gov.pl - przypomina Krystian Wan, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Dla wszystkich, którzy obawiają się, że samodzielne spisanie może spowodować trudności, w chocianowskim magistracie zostanie przygotowane stanowisko spisowe, przy którym pracownik Gminnego Biura Spisowego będzie służył pomocą. O szczegółach tego rozwiązania będziemy informować wkrótce, ponieważ na chwilę obecną czekamy na treść rozporządzenia w sprawie nowych obostrzeń - dodaje Wan.
Szczegółowe zagadnienia podnoszone przez rachmistrzów dostępne są na stronie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w ramach serwisu rządowego. Tam też można znaleźć informacje o bezpieczeństwie podawanych przez siebie danych.
[KN]