Kwintesencją opozycji w tej kadencji Rady Miejskiej jest budzenie strachu wśród mieszkańców gminy Chocianów. Nikomu nie trzeba przypominać, jak jeszcze pod koniec ubiegłego roku opozycyjna radna straszyła mieszkańców Trzebnic, że ich przychodnia medyczna nie powstanie. Prawda okazała się zupełnie inna, co z przyjemnością udowadniamy, co tydzień publikując nowe zdjęcia z budowy.

Tym razem w Internecie można natknąć się na zarzut, jakoby tutejszy magistrat milczał w sprawie "wąskiego gardła". Intencją twórcy wpisu na jednym z blogów jest jednak prawdopodobnie tylko oszukanie czytelników, że w tej sprawie nic się nie dzieje. Twórca niezweryfikowanej przez siebie treści twierdzi, że Urząd Miasta i Gminy Chocianów nie odpowiedział Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu. Tak jak w przypadku przychodni w Trzebnicach, również tutaj prawda wygląda zupełnie inaczej.

Jako dowód "w sprawie" na jednym z blogów przez nieznanego sprawcę przytoczone zostało pismo z dnia 3 lipca tego roku skierowane do chocianowskiego Ratusza, które odebrane zostało 6 lipca. Okazuje się, że późniejszy wniosek o braku reakcji tutejszego magistratu jest kompletnym kłamstwem, którego jedynym zamierzeniem jest obśmianie władz gminy. Odpowiedź jednak pojawiła się już 8 lipca, czyli w mniej niż tydzień, bowiem po zaledwie dwóch dniach roboczych od otrzymania tego pisma.

Postanowiliśmy zapytać u źródła, jak wygląda postęp prac przy realizacji ważnej nie tylko dla mieszkańców Chocianowa inwestycji przebudowy szykany, potocznie zwanej wąskim gardłem, znajdującej się na pierwszym kilometrze drogi wojewódzkiej nr 331. Dowiedzieliśmy się, że oprócz odpowiedzi na pismo w tamtym czasie, aktualnie są także prowadzone zaplanowane wcześniej uzgodnienia, zarówno z PKN ORLEN S.A., jak również z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu.

- Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu branżyści prowadzili ustalenia dotyczące projektowanego oświetlenia w obszarze skrzyżowania i zdecydowaliśmy, że po przebudowie oświetlenie pozostanie majątkiem gminnym. Rozmowy z Orlenem prowadzoną są równolegle, a proces inwestycyjny jest złożony - zauważa Ewa Kałuzińska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów. - Czasami mam wrażenie, że Pani Pichała jest zdolna zrobić wszystko, aby udaremnić każdą inwestycję w Gminie Chocianów, wespół z lokalnymi blogerami. Taki wizerunek nie pomoże ani w rozwoju gminy, a jedynie skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów - dodaje Kałuzińska.
Także w tym temacie okazuje się, że inspirowany najprawdopodobniej przez opozycję, autor wpisu na blogu wpisuje się w schemat działania opozycji. W oparciu o brak wiedzy i doświadczenia w zakresie zarządzania samorządem insynuuje nieprawdziwe tezy, aby przestraszyć mieszkańców gminy.

- Urząd nadal pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, równolegle w zakresie DSDiK oraz Orlenu. Nie jest to obietnica wyborcza Burmistrza Kulczyńskiego niemniej jednak włodarz zauważył problem tzw. wąskiego gardła i ma zamiar rozwiązać go w tej kadencji - zauważa Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Należy pamiętać, że opracowanie wszelkiej niezbędnej dokumentacji trwa nawet kilkanaście miesięcy. Dla przykładu uzyskanie pozwolenia na budowę domu wraz z innymi niezbędnymi dokumentami trwa 3 miesiące, a tutaj mówimy o przebudowie drogi wojewódzkiej w bardzo szerokim zakresie - dodaje Wan.
Przypomnijmy zatem jak będzie wyglądało "Skrzyżowanie w nowej odsłonie" (kliknij w link).
[KN]