Ministerstwo Cyfryzacji od 2016 roku umożliwiło składanie wniosków o wydanie dowodu osobistego przez Internet. Realnym i istotnym kłopotem w skorzystaniu z tej usługi było uzyskanie przez wnioskujących poprawnego zdjęcia biometrycznego, które spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kreator zdjęć do dowodu rozwiązuje ten problem.

W związku z trwającą pandemią COVID-19 oraz wprowadzonymi środkami bezpieczeństwa w kraju odnotowano spadek liczby wydawanych dowodów osobistych. Trudności wynikają nie tylko z konieczności umówienia się na wizytę do urzędów, ale także spowodowane są strachem ludzi przed zarażeniem koronawirusem. Może to powodować niemożność załatwienia wielu spraw w instytucjach publicznych, jak urzędy czy banki, dlatego powstała specjalna aplikacja, która ułatwi złożenie wniosku o dowód bez wychodzenia z domu.

- Takie zdjęcie obywatel może użyć jako załącznik do wniosku o wydanie dowodu na stronie gov.pl - uzyskaj dowód osobisty, dzięki czemu zmniejszy się jego kontakt z urzędem - tłumaczy Tomasz Mlodzki, Dyrektor projektu Foto Express. - Obywatel osobiście będzie musiał wyłącznie odebrać dowód w urzędzie, a nie składać wniosek papierowy, co wydłuża kontakt bezpośredni i zwiększa ryzyko zakażenia - zauważa Mlodzki.
Jak informują twórcy kreatora zdjęć, wystarczy ustawić się do zdjęcia zgodnie z instrukcją, która znajduje się na stronie, a kreator wykona resztę pracy, tzn. wykadruje zdjęcie, zapisze je w odpowiednim formacie pliku oraz ujednolici tło.

Innowacja darmowa do końca marca

W wyniku rozmów z Ministerstwem Cyfryzacji stworzone zostało narzędzie umożliwiające rozwiązanie problemów w zakresie składania wniosków o dowód osobisty, czyli "Kreator zdjęć biometrycznych". Korzystanie przez obywateli z Kreatora do 31 marca 2021 roku będzie całkowicie bezpłatne.

Kreator zdjęć do dowodów osobistych powstał w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) program "Bon na Innowacje". Kreator umożliwia wykonanie zdjęcia biometrycznego do dowodu osobistego w postaci cyfrowej, przy pomocy telefonu komórkowego, bez potrzeby udawania się do fotografa.
[KN]