Jest wtorek, 20. października i 294. dzień roku. Imieniny obchodzą Felicjan oraz Irena. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

Kontrola ruchu lotniczego to służba ustanowiona w celu zapobiegania niebezpiecznym zbliżeniom statków powietrznych ze sobą, zarówno podczas lotu, jak i na lotniskach. Kontrola ruchu lotniczego ma też na celu usprawnianie i utrzymywanie uporządkowanego przepływu ruchu lotniczego. Na pracownikach zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego spoczywa ogromna odpowiedzialność, a najmniejszy błąd może kosztować życie wielu ludzi.

Do ich zadań w ujęciu ogólnym należą zapobieganie zderzeniom się statków powietrznych w czasie lotu, zapobieganie zderzeniom się statków powietrznych ze sobą oraz przeszkodami na polu manewrowym lotniska, utrzymanie uporządkowanego i sprawnego przepływu ruchu lotniczego. Pomimo, że w ostatnich ośmiu miesiącach ruch lotniczy uległ znacznemu ograniczeniu, to z okazji dzisiejszego święta wszystkim kontrolerom ruchu lotniczego składamy najserdeczniejsze życzenia dbałości o każdą decyzję.
[KN]