W ubiegłą sobotę poinformowaliśmy, że na drodze polnej na działce nr 52 w Żabicach należącej do Gminy Chocianów nieznani sprawcy porzucili kontenery z nieznaną substancją, która się rozlała. Akcja porządkowania trwała do godziny 15:00.

Po godzinie 7:20 rano do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o znalezieniu na drodze gruntowej za miejscowością Żabice trzech pojemników tysiąc litrowych z nieznaną zawartością. Z jednego pojemnika wypływała ciecz zalewając tę drogę. Akcją kierował Komendant Powiatowy PSP w Polkowicach. Na miejsce przyjechała również grupa dochodzeniowa z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.

- O godzinie 7:52 zostałem o tym powiadomiony i udałem się na miejsce zdarzenia. Na miejsce przybyły zastępy PSP z Polkowic, Chojnowa, Legnicy i OSP z Trzebnic i Szklar Dolnych. Na miejscu zjawiła się też specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Legnicy, patrol Policji i Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska z Legnicy - informuje nas Waldemar Falarczyk z Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - Po przeprowadzeniu rekonesansu i badań zawartości tych pojemników stwierdzono, że znajduje się tam zużyty kwas siarkowy - dodaje Falarczyk.
Dowiedzieliśmy się, że był to 76-procentowy kwas siarkowy, który był już wcześniej użyty w jakimś procesie produkcyjnym. Zabezpieczone pojemniki przetransportowane zostały w bezpieczne miejsce w Chocianowie i w środę zostaną przekazane firmie zajmującej się utylizacją takich niebezpiecznych materiałów.

Policja i Inspekcja Ochrony Środowiska nadal szukają właściciela zagubionych pojemników. Wszystkie osoby, które coś wiedzą w tej sprawie, bądź widziały w jaki sposób doszło do tego zdarzenia, proszone są o kontakt z miejscową policją.
[KN]