CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Chocianowscy uczniowie poznają Turcję

Email Drukuj PDF

Siad po turecku, rodzynki sułtańskie oraz święty Mikołaj. Wszystko to łączy jeden kraj- Turcja i to właśnie jego sekrety poznali uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 

Spotkanie chocianowskich uczniów z zagranicznymi gośćmi to autorski projekt Doroty Kyc- nauczycielki języka niemieckiego, której celem jest promowanie nauki języka obcego oraz promocja nauki. W ramach projektu uczniowie goszczą u siebie obcokrajowców, którzy przybliżają im swój kraj i bardzo często obalają mity i stereotypy związane ze swoim pochodzeniem.
 
-Moi goście prezentują wykształcenie wielopoziomowe. Każde z nich posiada najczęściej minimum  dwa  kierunki kształcenia  i zna trzy języki. Mieszkają i pracują w Polsce, w małych miejscowościach i właśnie tutaj odnoszą sukcesy- informuje Dorota Kyc. -Spotkania uczą szacunku do obcych kultur i otwierają świadomość dzieci na odmienność kulturową, historyczną i społeczną- dodaje.
 
Spotkanie z Elvan Gazi- Turczynką, która od kilku lat mieszka w Polsce spotkało się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie wysłuchali prezentacji o kraju i zwyczajach w nim panujących. Dowiedzieli się m.in., że święty Mikołaj pochodził z Turcji i nazywany był Mikołajem Cudotwórcą. Był biskupem i pochodził z Miry, a to obecnie tureckie miasteczko Demre położone w okolicach Antalii. Ciekawostką jest także siad po turecku, którego pochodzenie związane jest tradycją Turków.
 
–Turcy wykazują od wieków ogromny szacunek do drugiej osoby. Nie ważne czy jest to ktoś znajomy, czy obcy. Bardzo często siedzimy na podłodze i aby oddać szacunek drugiej osobie, czy też nie zlekceważyć drugiego siedzącego podkulamy w charakterystyczny sposób nogi. Rozciągnięte mogłyby stanowić obelgę i brak poszanowania dla drugiej osoby - wyjaśnia Elvan Gazi. –Pozycja ta jest również bardzo zdrowa i pozwala odciążyć plecy- dodaje. –Cieszę się, że mogłam przybliżyć dzieciom Turcję z troszkę innej perspektywy niż ta, którą widują w katalogach biur podróży- mówi Elvan.
 
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


25. listopada 2017

Imieniny obchodzą:
Katarzyna, Eraz, Józefat