CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Rekompensata dla rolników za ptasią grypę

Email Drukuj PDF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacać rekompensatę dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków. Pomoc finansowa szacowana jest na 30 milionów złotych.

Rekompensata pieniężna wypłacana będzie do każdej sztuki drobiu, u której stwierdzono podejrzenie choroby. Agencja wypłaci 25 zł za indyka i strusia, 15 zł z kaczkę i gęś oraz po 5 zł za kurę, perlicę i przepiórkę. 4 zł otrzymają gospodarze za sztukę każdego bezgrzebieniowca innego niż struś oraz 4 złote za bażanta i kuropatwę.
Rekompensata wypłacona zostanie na podstawie złożonego wniosku, do którego  dołączyć należy dokumentację określającą liczebność stada drobiu w gospodarstwie położonym na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, na dzień poprzedzający dzień otrzymania przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Formularz wniosku udostępniony jest na stronie internetowej Agencji (otwórz) oraz w Biurach Powiatowych ARiMR. Wnioski przyjmowane są do 28 lutego.
 
Jak informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Polkowicach, na terenie gminy Chocianów nie stwierdzono do tej pory przypadków występowania wirusa ptasiej grypy. Potwierdza to również ARiMR.
 
-Na szczęście nie mamy żadnej informacji, potwierdzającej występowanie wirusa ptasiej grypy zarówno na terenie gminy Chocianów, jak i na terenie całego powiatu polkowickiego. Nie mniej jednak radzimy rolnikom dalszą ostrożność i obserwację swojego gospodarstwa rolnego- mówi Mariola Lenczuk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR.
 
Przypomnijmy, że aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem hodowcy ptaków powinni zrezygnować całkowicie z pojenia ptactwa ze zbiorników, z którymi mogą mieć kontakt dzikie ptaki. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie pasz dla drobiu oraz całkowite uniemożliwienie kontaktu drobiu z dzikimi zwierzętami. Można także wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściem i wyjściem do budynków, w których jest utrzymywany drób oraz stosować odzież i obuwie ochronne.
 
Wszystkie przypadki zwiększonych upadków drobiu oraz liczbę i gatunki ptaków należy zgłaszać:
1. Telefonicznie: (76) 845 60 16,
2. Pisemnie lub osobiście: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Polkowicach, ul. Górna 3/3, 59-100 Polkowice,
3. Pocztą elektroniczną:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


25. listopada 2017

Imieniny obchodzą:
Katarzyna, Eraz, Józefat