CHOCIANÓW


 • Paac

  Paac

 • Pl. Wolnoci

  Pl. Wolnoci

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Dobre projekty wymagają czasu

Email Drukuj PDF

Właśnie mijają trzy tygodnie od zaprzysiężenia Tomasza Kulczyńskiego na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie jest jego flagowy projekt w kampanii wyborczej, czyli bezpłatna komunikacja.


 


Okazuje się, że dzięki zmianom, które zaszły w Gminie Polkowice i Powiecie Polkowickim sytuacja z perspektywy Chocianowa zdecydowanie się poprawiła. Przypomnijmy, że w kampanii wyborczej Tomasz Kulczyński obiecywał wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie Miasta i Gminy Chocianów. Podkreślał wtedy, że samorząd stać na włączenie się do lubińskiej sieci, którą zawiaduje tamtejszy powiat.

 

Było to pokłosie tego, że realizacji programu bezpłatnej komunikacji w Chocianowie i gminnych wsiach nie wsparli ani chocianowscy radni, ani Zarząd Powiatu Polkowickiego, którzy blokowali podpisanie porozumienia pozwalającego wpuścić żółte autobusy na chocianowskie drogi. Teraz po zmianie warty w naszym powiecie nie ma mowy o takich zachowaniach.

 

Co więcej – niemal pewne jest, że dzięki współpracy z innym zwolennikiem bezpłatnej komunikacji – nowym burmistrzem Polkowic Łukaszem Puźnieckim koszty, jakie wygenerować ma bezpłatna komunikacja będą zdecydowanie niższe.

 

– Pojawiły się nowe możliwości dla Chocianowa. Nie chcę, aby nasz samorząd w całości pokrywał koszt linii łączącej nas z Lubinem czy Polkowicami. Po rozmowie z Łukaszem Puźnieckim wiem, że będziemy jako urząd partycypowali już tylko w części kosztów tego połączenia – mówi Tomasz Kulczyński, burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

 

Problem jednak tkwi w szczegółach, ponieważ dzięki pojawiającym się dodatkowym możliwościom finansowania – rozmowy na ten temat się przeciągają. To powoduje natomiast opóźnienie w rozpoczęciu funkcjonowania bezpłatnej komunikacji w Chocianowie.

 

Burmistrz Tomasz Kulczyński uspokaja, że nie wycofuje się z pomysłu. – Chcę jedynie wywalczyć dla miasta jak najwięcej, by chocianowski samorząd dokładał do projektu bezpłatnej komunikacji jak najmniej – tłumaczy.

 

– Dobre projekty to projekty przemyślane. I jeżeli Chocianów czeka na dobrą komunikację ponad 20 lat, to ja jestem pewny, że dla dobra tego projektu mieszkańcy będą w stanie poczekać pół roku a nawet rok. Nie od razu Kraków zbudowano, a sytuacja finansowa i organizacyjna, którą zastałem w Urzędzie z całą pewnością w tym nie pomaga. Dajcie nam czas, a stworzymy rozwiązanie, które będzie działało przez kolejnych 20 lat – apeluje nowy burmistrz.

 

Wszystko wskazuje więc na to, że na chocianowską komunikację przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak będzie ona zdecydowanie łatwiejsza do przyjęcia dla budżetu, niż pierwotnie można było zakładać. Położenie geograficzne Gminy Chocianów i to, że sąsiednie samorządy popierają pomysł bezpłatnych przejazdów pasażerskich powoduje, że burmistrz Tomasz Kulczyński będzie miał po raz pierwszy w swojej kadencji możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami negocjacyjnymi tak, by za komunikacje Gmina Chocianów dokładała jak najmniej.

 
 

InformatorWane i Poyteczne


16. czerwca 2019

Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Justyna