Ten konkurs to zwieńczenie świetnej promocji miejscowości naszej gminy. Wystawę zwycięzcy tego konkursu odwiedzali mieszkańcy nie tylko powiatu polkowickiego, lecz także innych powiatów naszego regionu. Mnóstwo pojazdów zwalniało lub zatrzymywało się w pobliżu, aby obejrzeć świetlne widowiska.

W tym czasie dużo więcej aut przejeżdżało przez Trzebnice i Chocianowiec. To właśnie z tych miejscowości pochodzą finaliści konkursu na najlepszą iluminację "Świąteczne malowanie światłem w gminie Chocianów" zorganizowanego przez Regionalne Centrum Kultury. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Petryk, zaś drugie Marek Dąbal - obaj z Trzebnic. Trzecie miejsce zajął Krystian Choma z Chocianowca. Finaliści otrzymali także nagrody pieniężne, za pierwsze miejsce 1500 zł, za drugie 1000 zł, zaś za trzecie 500 zł.

- Cieszy nas, że mieszkańcy uczestniczą w zdrowej i pięknej rywalizacji, która wpływa na promocję naszej gminy - komentuje Krystian Wan z tutejszego Urzędu Miasta i Gminy - wiemy, że zwiedzający przyjeżdżali nie tylko z terenu naszego powiatu, ale także z innych powiatów naszego  regionu: legnickiego, głogowskiego, lubińskiego czy bolesławieckiego.

Głównym celem konkursu była właśnie promocja gminy poprzez wzbogacenie i uatrakcyjnienie jej wizerunku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Karnawału. Oceny obiektów zgłoszonych do konkursu dokonała komisja konkursowa, która brała pod uwagę walory estetyczne, harmonię z otoczeniem, nawiązanie do tradycji świąteczno-noworocznej, oryginalność dekoracji i pomysł na ozdobienie posesji. Najwięcej, bo 60 punktów uzyskała posesja Grzegorza Petryka. Tuż za nią znalazła się iluminacja Marka Dąbala z liczbą 52 punktów, zaś trzecie miejsce zajęła z liczbą 43 punktów lokalizacja z Chocianowca, której właścicielem jest Krystian Choma.

Będziemy chcieli zorganizować ten konkurs także w przyszłym roku - dopowiada Krystian Wan - myślimy nad dodaniem nowej kategorii, tak aby również właściciele mieszkań mogli konkurować. Widzieliśmy bowiem wiele ślicznie przystrojonych balkonów i okien, które nie startowały z udekorowanymi domkami. To wspaniałe, że tak wielu mieszkańców utożsamia się z hasłem "Bądźmy razem".

Konkurs objął swoim patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński. We wręczeniu nagród wzięli udział przedstawiciele tutejszego centrum kultury oraz burmistrza, Kierownik Referatu Promocji, Komunikacji Społecznej i Informatyki Urzędu Miasta i Gminy Chocianów, Krystian Wan, Szef Klubu Radnych Tomasz Kulczyński 2018, radny Artur Wandycz, radny Paweł Bujak oraz Katarzyna Tymińska, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Kultury.
[KN]