Chocianów kolejny raz wyprzedził inne miasta i gminy naszego regionu. W przeciwieństwie do Lubina, Legnicy i Głogowa, w naszej gminie stanie masz z biało-czerwoną flagą.

Projekt "Pod biało-czerwoną" zakładał sfinansowanie przez Rząd RP zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu i zbiorą konieczną liczbę głosów poparcia on-line. Pisaliśmy o tym w naszych artykułach: "Czy Mateusz Morawiecki przyjedzie do Chocianowa?" oraz "Zagłosuj, a gmina otrzyma maszt z biało-czerwoną flagą".

- Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie - zachęcał rząd w swoim serwisie gov.pl. - Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie - dodawali organizatorzy konkursu.
Tylko 14 na 25 miast i gmin naszego regionu załapało się na maszt z flagą. Tego, czego nie udało się osiągnąć ani mieszkańcom Legnicy, ani Lubina, ani Głogowa, udało się mieszkańcom aż trzech gmin w naszym powiecie: Polkowic, Gaworzyc i właśnie Chocianowa. Głosowanie pierwotnie miało trwać do 11 listopada, jednak rząd postanowił przedłużyć akcję do końca ubiegłego roku. Teraz nadszedł czas na wybór lokalizacji dla przyszłego masztu z biało-czerwoną flagą.

- Naszej gminie wystarczyło 100 podpisów, aby zdobyć maszt z biało-czerwoną flagą. Zgodnie z informacją na stronach rządowych zdobyliśmy 109 głosów, czyli akurat trochę więcej niż było potrzeba. Dziękujemy wszystkim za to wsparcie. Przyznam, że bardzo nam miło, że kolejny raz mieszkańcy Gminy Chocianów postanowili udowodnić, jak bliskie jest im hasło "Bądźmy Razem", dzięki czemu znaleźliśmy się w gronie zwycięzców rządowego konkursu - komentuje Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Na razie nie podjęliśmy ostatecznej decyzji o miejscu, w którym stanie maszt, czekamy też na oficjalną informację od rządu o ewentualnych warunkach jego postawienia - dodaje Wan.
[KN]