Związek Gmin Zagłębia Miedziowego apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na śmieci zostawiane przez mieszkańców w osiedlowych PSZOK-ach. Ich poprawna segregacja oraz umieszczanie w pojemnikach (a nie obok nich) nie tylko ułatwia pracę ekipom zabierającym odpady, ale poprawia także efektywność walki o czyste środowisko. Wiemy także kiedy za sprawą starań Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Chocianowie Piotra Wandycza, mieszkańcy naszej gminy będą mogli pozostawić śmieci gabarytowe w chocianowskim PSZOK-u.

W większości gmin na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego znajdują się Osiedlowe PSZOK-i, w których segregujemy tworzywa sztuczne i metale, szkło i papier. Niestety w punktach tych obserwuje się nieprawidłowości polegające na pozostawianiu odpadów pod pojemnikami lub błędach w segregacji. W ostatnim czasie Polkowicka Dolina Recyklingu - firma odbierająca odpady zwraca też uwagę na obecność gruzu i innych odpadów poremontowych w pojemnikach do segregacji.

- Odpowiednia segregacja odpadów przez mieszkańców jest niezwykle ważna. Odbiór czystych frakcji odpadów surowcowych umożliwia ich odzysk w procesach recyklingu. Ponadto obecność gruzu w odpadach zbieranych selektywnie może doprowadzić do zniszczenia maszyn i urządzeń linii sortowniczych, których naprawy wiążą się z wysokimi kosztami. Wpływa to na koszty gospodarowania odpadami, a co za tym idzie na comiesięczną opłatę za śmieci - tłumaczą pracownicy ZGZM w Polkowicach.
Zarówno odpadów budowlanych, jak i pozostałych odpadów problemowych można pozbyć się w PSZOK-ach na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, tj.: w Grębocicach, przy ul. Spółdzielczej 34A, w Koźlicach 65A (gm. Gaworzyce); w Polkowicach, przy ul. Działkowej 18; w Przemkowie, przy ul. Ceglanej 6A i Radwanicach, przy ul. Stolarskiej 6. Jak ustaliliśmy, już w tym roku taki PSZOK będzie dostępny również w Chocianowie. Na początku tego tygodnia przekazany został bowiem plac jego budowy. Jak podkreślają pracownicy ZGZM, pierwsze gabaryty będzie można wywieźć tu już w tym roku. Wszystko za sprawą skuteczności działań Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Wandycza, którzy w tej kadencji podjęli się przypilnowania tego tematu (czytaj: "Czy powstanie PSZOK w Chocianowie?", "Kulczyński: strategia rozwoju jest skutecznie realizowana" oraz "Ponad 50 milionów w niespełna 4 lata").

- W Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych można nieodpłatnie pozbyć się też starych mebli, zużytych opon, zepsutej pralki, trawy i gałęzi, przeterminowanych leków, baterii i akumulatorów itp. Mieszkańcy, którzy nie mogą dowieźć odpadów na PSZOK mogą skorzystać z odpłatnej usługi dodatkowej na podstawienie i odbiór kontenera na odpady budowlane, zielone, wielkogabarytowe oraz elektroodpady. Usługę można zamówić w Polkowickiej Dolinie Recyklingu Sp. z o.o. pod nr 76-847-91-30 - wyjaśniają pracownicy Związku. - Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, ciążącego na właścicielu nieruchomości, grozi sankcją w postaci zastosowania podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami - 70,00 zł za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość lub 210,00 zł od gospodarstwa domowego. W przypadku nieruchomości wielolokalowych, sankcje za brak segregacji są nakładane na wszystkich mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej. W związku z powyższym przypominamy o konieczności prawidłowej segregacji odpadów komunalnych - dodają.
W przypadku wątpliwości związanych z prawidłową selektywną zbiórką odpadów pracownicy Związku zapraszają do zapoznania się z informacjami zawartymi na ich stronie internetowej: www.zgzm.pl.