O wilku w pobliżu ulicy Makowej w Chocianowie informują nas mieszkańcy. Jak reagować w kontakcie z tymi dzikimi zwierzętami? Przede wszystkim nie popadajcie w panikę. Wilki zazwyczaj wędrują watahami i nie są skłonne do atakowania ludzi.

Zazwyczaj terytorium zajmowane przez watahę wilków to od 100 do 300 kilometrów kwadratowych, a wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i samego terenu. Może występować współużytkowanie części terenu przez dwie konkurujące watahy. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów, a w poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć nawet ponad 600 km.

CZYTAJ: "Chocianowskie wilki w ukrytej kamerze"

Jak powinniśmy zachowywać się w sąsiedztwie wilków? Na tak postawione pytanie odpowiada broszura informacyjna (zdjęcia poniżej) przygotowana przez Fundację WWF Polska. Przede wszystkim nasze codzienne działania wpływają na występowanie konfliktów na linii człowiek - wilk. Aby ich uniknąć warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Nie zostawiaj śmieci i odpadów żywności ani w pobliżu ludzkich zabudowań, ani w lesie
2. Zadbaj o swojego psa
3. Nie poluj na dobre ujęcia fotograficzne za wszelką cenę
4. Pod żadnym pozorem nie próbuj oswajać wilka

Szczegóły tych zasad znajdziecie na grafice poniżej. Odpowiada ona także jak zachować się, jeśli spotkamy wilka. Wśród zasad przede wszystkim:

1. Spacerując po lesie bądź słyszalny
2. Gdy zobaczysz wilka postaraj się zachować dystans - nie uciekaj!
3. Jeśli jednak podejdzie... pokażmy, że jesteśmy więksi i spokojni
4. Upewnijmy się, że dziecko ma w lesie towarzystwo dorosłego.

Od II Wojny Światowej nie odnotowano w Polsce przypadków zagryzienia człowieka przez wilka. Postarajcie się nie zapisać tym tytułem w annałach historii.