CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Dbają o dzikie zwierzęta

Email Drukuj PDF

W chocianowskich lasach żyje około 1050 zwierząt. Teren ten obejmuje 6 kół łowieckich oraz dwa wyłączone obwody łowieckie OHZ Złotoryja i Legnica, gdzie myśliwi i łowczy przygotowują dla dzikich zwierząt ponad 106 ton karmy rocznie.
 

Na leśnym obszarze gminy Chocianów żyje około 150 jeleni szlachetnych, 700 saren oraz 200 dzików. Ich dokarmianiem zajmuje się 6 kół łowieckich oraz dwa ośrodki hodowli zwierzyny. -Koła łowieckie na terenie Gminy Chocianów wykładają około 70 ton karmy soczystej, czyli kiszonki lub kapusty, 35 ton karmy treściwej, czyli ziaren i zbóż oraz 1,5 tony soli- informuje Paweł Pawłowski z Nadleśnictwa Chocianów.
 
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, ale czy możemy je dokarmiać na własną rękę? Jak zapewnia nas pracownik Nadleśnictwa Chocianów- tak, ale tylko w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. - Dokarmianie zwierzyny żyjącej w stanie wolnym zimą jest działaniem, które budzi wiele sprzecznych emocji.  O ile, dokarmianie zwierzyny w okresie niskich temperatur oraz długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej, jest działaniem przynoszącym bezsprzecznie korzyści, to wykonywanie tych działań w sytuacji dostępności pożywienia budzi wiele wątpliwości nawet wśród specjalistów. Z uwagi na złożoność tematu akcję dokarmiania dzikiej zwierzyny należy prowadzić pod kontrolą członka Polskiego Związku Łowieckiego- dodaje Pawłowski.
 
Pomóc możemy jednak naszym najmniejszym leśnym gościom- ptakom, które zimą również nie mają lekkiego życia. Sprawdzą się do tego doskonale kule łoju z nasionami. Specjaliści przestrzegają jednak przed dokarmianiem słoniną, która zawierają bardzo dużo soli, a ta szkodzi ptakom. Podobnie jest z chlebem, który uważany za powszechnie zdrowy i nieszkodliwy, może wywołać u ptaków  poważną chorobę - kwasicę.
 
Zimą zdarza się również, że zwierzęta podchodzą blisko gospodarstw domowych. Nie powinno to budzić naszego niepokoju, bowiem to naturalne zachowanie zwierzyny, która zimą penetruje okolicę w poszukiwaniu pożywienia. Równie częstym zjawiskiem jest obecność dzikich zwierząt na drogach, a przyczyną tego zjawiska jest sól sypana przez drogowców, która zawiera niezbędne zwierzynie minerały.
 
Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ w przypadku potrącenia zwierza i uszkodzenia samochodu, zgłoszenie roszczenia z tego tytułu należy kierować do zarządcy drogi.
-Czym innym są odszkodowania powstałe przez zwierzynę na drogach, a czym innym szkody powstałe w produkcji rolnej na polach uprawnych. W obecnym stanie prawnym szkody powstałe w produkcji rolnej szacowane są przez specjalnie powołane komisje z ramienia odpowiedniego terytorialnie koła łowieckiego. Prace komisji poprzedzone są pisemnym wnioskiem poszkodowanego- wyjaśnia Paweł Pawłowski.
 
W przypadku dróg publicznych, za takie zdarzenie odpowiada ich zarządca, o ile kierowca nie został wcześniej poinformowany o zagrożeniu znakiem drogowym.
 
 

Uwaga- Przerwa w dostawie wody POGORZELISKA I PARCHÓW

Email Drukuj PDF
Przedsiębiorstwo Wodociągowo- Kanalizacyjne Sp. z o.o. informuje, że 7 lutego, w godzinach od 7.30 do 16.00 mogą wystąpić przerwy w dostawie wody w Pogorzeliskach i Parchowie. 
Przerwa w dostawie wody związana jest z pracami modernizacyjnymi układu uzdatniania wody w Pogorzeliskach. 


Za niedogodoności przepraszamy!

Chocianowski Ośrodek Kultury najlepszy w regionie

Email Drukuj PDF

Projekt Chocianowskiego Ośrodka Kultury pt. „Wakacyjna podróż do świata wyobraźni” zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu konkursu „Opowiedz…2016”, w ramach Programu „Działaj Lokalnie”. To jedyny taki projekt w regionie.
 

„Wakacyjna podróż do świata wyobraźni” to projekt, który został zrealizowany latem w Chocianowskim Ośrodku Kultury. Przez dwa tygodnie, dzieci z gminy Chocianów poznawały tajniki fotografii i uczyły się praktycznych zasad tworzenia profesjonalnych zdjęć.
-Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów, które by nie tylko bawiły, ale również edukowały i motywowały do podejmowania działań- mówi Krystyna Kozołup, dyrektor Chocianowskiego Ośrodka Kultury. –Oprócz dwutygodniowych warsztatów fotograficznych przeprowadziliśmy także warsztaty  komiksu i rysowania karykatury- dodaje dyrektor.
 
W sumie 31 dzieci z gminy Chocianów poznało zasady fotografowania przyrody, krajobrazu, ludzi a także robienia reportażu. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał własny aparat, na którym pracował przez cały okres trwania projektu. Z powstałych zdjęć powstały dwa rodzaje widokówek promujących nasz region. Całość nadzorowana była przez profesjonalnych fotografów.
 
-Dzieci poradziły sobie świetnie. Pierwszy dzień warsztatów był dla nich trudny- było wówczas najwięcej teorii i miałam wątpliwości, czy w ogóle coś zapamiętają, ale tym większe było nasze zaskoczenie, kiedy zobaczyłam, że wykorzystują tę wiedzę w praktyce. Każdego dnia dzieci dostawały swoje prace na papierze, a zajęcia kończyliśmy wspólną prezentacją zdjęć- wspomina Magdalena Kościelna, fotograf współprowadzący warsztaty. –Doskonale pamiętam moment, kiedy zaczęły się zajęcia w plenerze i ruszyła machina wyobraźni dzieci. Nie dało się tego zatrzymać- śmieje się. –Dzieci same zaczęły próbować nowych technik kadrowania i szukać nowych rozwiązań, na przykład wtedy, kiedy założyły na obiektyw opaski odblaskowe. Nieświadomie tworzyli w ten sposób winiety fotograficzne- dodaje.
 
Projekt był dofinansowany ze środków „Działaj Lokalnie IX”- Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Wrzosowa Kraina”. 


Free Joomla Extensions;feature=youtu.be 

Podatek od nieruchomości, rolny i leśny od osób fizycznych

Email Drukuj PDF

Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów w lutym 2017 będą doręczać decyzje wymiarowe na podatek od nieruchomości, podatek rolny i leśny osób fizycznych na 2017rok. Część decyzji dystrybuować będzie także Poczta Polska.


Wszelkie informacje dotyczące wymiaru podatków od osób fizycznych na rok 2017 można uzyskać dzwoniąc pod numer:
(76) 818 51 38, (wew. 123, 1231, 1232 lub 1171)
(76) 818 5020 (wew. 123, 1231, 1232 lub 1171)
 
Terminy płatności podatku:
·  I rata do 15 marca każdego roku podatkowego,
·  II rata do 15 maja każdego roku podatkowego,
·  III rata do 15 września każdego roku podatkowego,
·  IV rata do 15 listopada każdego roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
 
Więcej…

InformatorWażne i Pożyteczne


28. marca 2017

Imieniny obchodzą:
Joanna, Antoni, Jan