CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Inspektorat Weterynarii przestrzega przed ptasią grypą

Email Drukuj PDF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Polkowicach przestrzega przed wirusem grypy ptaków. Rolnicy oraz hodowcy drobiu proszeni są o zgłaszanie liczby i gatunków ptactwa.  

Do zgłaszania liczby i gatunków ptaków zobowiązuje hodowców rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Problem dotyczy terenu całego kraju i Europy, gdzie występują obecnie liczne przypadki ognisk grypy ptaków (podtyp H5N8).
 
W związku z wysokim zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa rolnicy i hodowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i zachowanie zasad ochrony ferm.
-Zwracam się z prośbą o zgłaszanie liczby i gatunków ptaków do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Polkowicach. Można się zgłaszać osobiście, telefonicznie lub poprzez kontakt mailowy z Inspektoratem- informuje Grzegorz Kowalik, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
 
Aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem hodowcy ptaków powinni zrezygnować całkowicie z pojenia ptactwa ze zbiorników, z którymi mogą mieć kontakt dzikie ptaki. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie pasz dla drobiu oraz całkowite uniemożliwienie kontaktu drobiu z dzikimi zwierzętami. Można także wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściem i wyjściem do budynków, w których jest utrzymywany drób oraz stosować odzież i obuwie ochronne.
Na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt niedopełnienie powyższego obowiązku zagrożone jest sankcją w postaci kary administracyjnej nałożonej w drodze decyzji powiatowego lekarza weterynarii.
 
Wszystkie przypadki zwiększonych upadków drobiu oraz liczbę i gatunki ptaków należy zgłaszać:
1. Telefonicznie: (76) 845 60 16,
2. Pisemnie lub osobiście: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Polkowicach, ul. Górna 3/3, 59-100 Polkowice,
3. Pocztą elektroniczną: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 
 

Rusza nabór wniosków na usuwanie wyrobów zawierających azbest

Email Drukuj PDF

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłasza nabór wniosków na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Wnioski należy zgłaszać do 1 lutego 2017 roku.
 

Dofinansowanie będzie pokrywać koszt demontażu, zebrania, transport oraz utylizację wyrobów zawierających azbest. Aby uzyskać dofinansowanie należy złożyć wniosek na wykonanie wyżej wymienionych usług. WFOŚiGW pokryje 85% kosztów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest, natomiast pozostałe 15% to wkład własny. Dofinansowaniem nie jest objęty zakup i montaż nowego pokrycia dachowego. Właściciel nieruchomości musi je wykonać we własnym zakresie.

Wnioski i dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Rozwoju i Utrzymania, Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie, w pokoju numer 10 na parterze, telefon: 76 818 51 38, wew. 1241.
 

Wyniki rozstrzygnięcia konkursu

Email Drukuj PDF
Wyniki rozstrzygnięcia konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie sportu w mieście Chocianów oraz sołectwach: Chocianowiec, Parchów i Szklary Dolne w 2017 roku.

POBIERZ

Orszak 3 Króli

Email Drukuj PDF

Uroczystości z okazji Święta Trzech Króli zaplanowano na 6 stycznia w Chocianowie. Będzie uroczysta msza święta oraz przemarsz ulicami miasta.

 

Podobne marsze pojawią się na ulicach ponad 400 miast w całym kraju. Po raz pierwszy marsz zorganizowany został 8 lat temu i od tamtej pory, miast uczestniczących w uroczystościach, jest coraz więcej. –Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Chocianów do czynnego udziału w pochodzie. Zachęcamy także do przebierania się za biblijne postacie- mówi Przemek Konkel, który bierze udział w organizacji imprezy.
 
Orszak wyruszy o 12.30 z Placu Wolności w Chocianowie. Wcześniej jednak odbędzie się uroczysta msza święta w kościele św. Józefa Robotnika w Chocianowie. –Na Placu Wolności zbieramy się wszyscy i kierujemy w stronę ulicy Fabrycznej, gdzie odegrana zostanie scena „pole pasterzy”. Kolejnym przystankiem będzie ulica 3-go Maja i scena w „Pałacu Heroda”. Orszak kierować się  będzie w stronę ulicy Ratuszowej, gdzie znajdować się będzie Republika Przyjemności, czyli aleja diabłów. Odegrana zostanie także scena walki aniołów z diabłami. Po walce czeka nas „Brama Anielska” na rogu Placu Wolności, a po jej przekroczeniu, udamy się wszyscy do stajenki, która będzie się znajdować w pobliżu wieży kościoła- opowiada Konkel.
 
Głównym organizatorem pochodu jest Parafia Wniebowzięcia NMP w Chocianowie.
Wszystkie aktualności na temat Orszaku Trzech Króli można znaleźć na stronie internetowej WWW.orszak.org . Ze strony pobrać można także aplikację kolędową, z ponad 200 polskimi kolędami.
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz