CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Mammobus w Chocianowie

Email Drukuj PDF

19 maja będzie można wykonać  w Chocianowie mammografię piersi.  Na bezpłatne badania zaproszone są panie w wieku od 50 do 69 lat, które wcześniej nie chorowały na raka piersi.
 

To już kolejna akcja w zakresie Programu Profilaktyki Raka Piersi - etap podstawowy w pracowni mobilnej (mammobusy) w ramach umów zawartych z DOW NFZ. Ideą akcji jest dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Badanie wykonane w mammobusie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.  W żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej.
 
W Chocianowie mammobus stać będzie 19 maja od godziny 9.00 do 17.00  przy ul. Szkolnej 1 (przy hali gimnastycznej).

Mammobus pojawi się także 22 maja w Polkowicach przy ul. Kolejowej 23a (parking przy sklepie Intermarche), oraz tego samego dnia w Grębocicach przy ul. Legnickiej (parking przy OSP) i Radwanicach przy ul. Szkolnej 5A (parking przy GOZ).
 
Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. To ważne, ponieważ rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że w  krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, a około 89 tysięcy umarło z tego powodu. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat.
 

Adam Horoszczak Dowódcą Roku 2017!

Email Drukuj PDF

W plebiscycie Gazety Wrocławskiej na najlepszego dowódcę w 2017 roku, Adam Horoszczak z OSP Parchów uplasował się na pierwszym miejscu. Druh z Gminy Chocianów zdobył aż 5707 głosów. To ponad 3000 głosów więcej niż drugi nominowany w tej kategorii strażak z OSP Ruszów.

W plebiscycie głosować można było w sumie na 24 dowódców z całego województwa. Głosowanie przeprowadziła Gazeta Wrocławska w serwisie naszemiasto.pl. Na zwycięzców w kategorii Strażak i Dowódca Roku czekają dyplomy i dwuosobowe pobyty weekendowe w hotelu Akademia Kuraszków w powiecie trzebnickim. 
Uroczyste zakończenie plebiscytu odbędzie się 13 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. W podsumowaniu udział wezmą także Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu i Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Adam Horoszczak przyznaje serwisowi nasze miasto.pl, że najtrudniejszą akcją, w której brał udział był ubiegłoroczny pożar domu w Przemkowie. OSP Parchów została rozdysponowana do pożaru jako pomoc, kiedy państwowa straż ewakuowała ludzi. -My byliśmy w środku w aparatach. Właśnie się wycofywałem, gdy strop się zawalił. Nic nikomu się nie stało, ale wrażenie było spore- wspomina.

Adam Horoszczak jest dowódcą OSP Parchów od 2011 roku. 

Po raz pierwszy w obcym języku

Email Drukuj PDF

20 osób wzięło udział w I Gminnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. Wokaliści wykonali utwory w języku niemieckim, angielskim i francuskim. Najlepsi zaprezentują  się w czasie gminnego święta Dni Jagody już w lipcu.
 

Wokaliści – finaliści etapów szkolnych, rywalizowali w kategoriach soliści i zespoły na poziomach klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu gminy Chocianów. Uczniowie zaprezentowali największe muzyczne hity tj. „Vom selben Stern” niemieckiej formacji Ich Und Ich,  czy też francuskie „Aux Champs Elysses”. Młodzi wykonawcy przyznają, że przygotowywania do konkursu trwały długo, ale sprawiły im mnóstwo przyjemności. –Śpiewam od 10 lat i uwielbiam to robić. Najważniejsze to opanować obcojęzyczny akcent i zapamiętać tekst. Reszta jest już kwestią głosu- mówi Adrianna Kowalska, uczennica gimnazjum.
W kategorii solistów klas I-III szkół podstawowych, pierwsze miejsce zajęła Stella Gazda, a tuż za nią uplasowała się Maja Czekalska. Trzecie miejsce przypadło Alanowi Miętusowi.
W kategorii solistów klas IV-VI najwyższa lokata przypadła Aleksandrze Grzebień, drugie miejsce zajęła Julia Sitko, natomiast trzecie miejsce zajął Jakub Czekalski. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Natalii Kałuży, za wyjątkową, muzyczną interpretację niemieckiej piosenki „Lieblingsmensch”.
W kategorii gimnazjum, najlepiej zaśpiewała Adrianna Kowalska. Drugie miejsce zajęła Klaudia Wieruszewska. Zespołowo najlepszy popis dała Oliwia Kałuszka i Klaudia Gajek, zdobywając tym samym pierwsze miejsce w tej kategorii. Równie zachwycający występ dała Dominika Palle i Blanka Borawska oraz Alicja Dopierała i Natalia Szajrych.
Jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla Jagody Grzelki i Patryka Janickiego z Zespołu Szkół w Chocianowie, których wykonanie szczególnie spodobało się publiczności.
 
Festiwal zorganizowała Szkoła Podstawowa w Chocianowie. Finansowego wsparcia udzieliła Gmina Chocianów, LGD Wrzosowa Kraina, Rada Rodziców przy SP w Chocianowie, Fundacja Vita Regionem oraz Bank PKO BP Oddział Polkowice.
 
 

Sento- Kan na podium

Email Drukuj PDF

Mistrzowskie medale zdobyli nasi zawodnicy w XI Otwartych Mistrzostwach Województwa Opolskiego w Głuchołazach. To kolejny sukces karateków z Gminy Chocianów.
 

W zawodach udział wzięło w sumie 250 karateków z całego kraju. W konkurencji kata w swoich kategoriach srebrne medale zdobyli: Hania Karney, Amelia Kijewska oraz Igor Gałuszka. Brązowe medali zdobył Maksymilian Skamel, Patryk Jankowiak oraz Mateusz Słota. Bardzo dobry występ zaliczyli również w kategorii seniorów Beata Olewicz zdobywając brązowy medal oraz Piotr Gałuszka, który przywiózł dla Chocianowskiego klubu złoto.
 
-Taki sukces jest dobrą zapowiedzią przed zbliżającymi się 21 maja Międzynarodowymi Mistrzostwami Województwa Śląskiego Silesia Cup oraz najważniejszymi zawodami sezonu - Pucharem Polski Dzieci odbywającym się 3 czerwca w Łodzi- mówi Piotr Gałuszka z chocianowskiego klubu karate Sento- Kan.
W Gminie Chocianów Klub Karate Tradycyjnego Sento- Kan działa od 1985 roku i zrzesza sympatyków karate z całej gminy.
 
Treningi chocianowskich karateków odbywają się w poniedziałki o godzinie 18.15 oraz czwartki o godzinie 16.30 w hali sportowej gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi, przy ul. Szkolnej.
                           
 

InformatorWażne i Pożyteczne


26. lipca 2017

Imieniny obchodzą:
Anna, Grażyna, Hanna