CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Walka o wielbłąda

Email Drukuj PDF

Ruszył konkurs „Głosuj na wielbłąda i wygraj nagrody”. Mieszkańcy wszystkich miejscowości, w których odbędzie się Orszak Trzech Króli 2018, będą mogli wygrać dla swojego Orszaku WIELBŁĄDA! W konkursie udział bierze także Chocianów.

Konkurs trwa od 14 listopada od godz. 12.00 do 30 listopada . do godz. 12.00 i jest podzielony na dwa etapy:


·         od 14 listopada 2017 r. od godz. 12.00 do 24 listopada 2017 r. do godz. 12.00 – głosowanie na stronie www.orszak.org

·         od 25 listopada 2017 r. od godz. 12.00 do 30 listopada 2017 r. do godz. 12.00 – głosowanie na 10 finalistów z pierwszego etapu na profilu Facebook: Orszak Trzech Króli.

 

Na finalistów będzie można głosować przez profil na FB: https://www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli/

Szczegóły i regulamin konkursu: http://orszak.org/konkursy/konkurs-glosuj-na-wielblada-i-wygraj-korony-23.html

Spis stanu zwierząt do 31 grudnia

Email Drukuj PDF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o obowiązku spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada. Spis należy dostarczyć do Biura Powiatowego ARiMR w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy posiadacz bydła, trzody chlewnej, kóz i owiec ma obowiązek dokonania spisu zwierząt, które przebywają w siedzibie stada, co najmniej raz na dwanaście miesięcy. Ważne jest aby deklarację złożyć najpóźniej do 31 grudnia.

Wypełnione formularze należy podpisać i przekazać w terminie 7 dni do Kierownika Biura Powiatowego. Można je także przesłać pocztą.

Formularze do wypełniania dostępne są na stronie  www.arimr.gov.pl lub w siedzibie Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy ul. Spółdzielczej 2 w Polkowicach. 

Naprawią błędy w planach

Email Drukuj PDF

Do 22 listopada można się zapoznać z projektami zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w gminie Chocianów. Dyskusje z mieszkańcami w tej sprawie gmina planuje przeprowadzić już 20 listopada, o godzinie 14. 

Sprawa dotyczy projektów zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w mieście i gminie Chocianów. Sprawa jest ważna, ponieważ wprowadzone przez gminę zmiany w 2013 roku, uniemożliwiły m.in.  chocianowskim rolnikom rozwój gospodarstw rolnych. Co za tym idzie- pozyskiwanie unijnych funduszy.

Bez zgody mieszkańców
 
O problemie mieszkańców pisaliśmy już wcześniej. Zgłosił się wówczas do nas mieszkaniec gminy, który w kwietniu zeszłego roku złożył wniosek do Starostwa Polkowickiego o możliwość przystąpienia do budowy zbiornika na gnojowice. W odpowiedzi starostwa dostał jednak brak zgody na jego budowę. Starostwo uzasadniło swoją decyzję analizą dokumentacji MZPM, w której czytamy, że „działka na której planowana jest inwestycja, położona we wsi Trzebnice (…)znajduje się w jednostce planistycznej oznaczonej symbolem MN/U, dla której ustalono dopuszczalne funkcje zabudowy jako zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z usługami”.

Błąd na błędzie

Rolnik zgody na budowę nie dostał, utracił także możliwość starań o fundusze europejskie na rozwój swojego gospodarstwa. - Bez naszej zgody poprzedni burmistrz wprowadził na terenie całej wsi Trzebnice zmianę przeznaczenia gruntów z funkcji budowlano- zagrodowej na usługową, i zablokował możliwość rozwoju działalności. Nie możemy postawić nawet kurnika na podwórku. Jedyne co możemy w Trzebnicach, to postawić hotel w centrum wsi, bo na to pozwalają nam usługowe działki- tak o swoim problemie mówił pan Józef. Funkcje przeznaczenia działek zostały zmienione także w innych miejscowościach gminy. Absurdalne zmiany w planach dotyczyły także innych zapisów. Przykładowo: na nowych osiedlach, drogi osiedlowe miały mieć minimum 8 metrów.

Dyskusja z mieszkańcami

Dzisiaj gmina pracuje nad zmianami w MPZP i prowadzi konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy. Przez cały listopad każdy mieszkaniec ma szansę zapoznać się z projektami zmian w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta Chocianów oraz  Brunowa, Chocianowca, Parchowa, Pogorzelisk, Trzebnic, i Trzmielowa. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach planów odbędzie się 20 listopada, o godzinie 14, w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie. Zgodnie z prawem każdy mieszkaniec może wnieść uwagi do proponowanych projektów. Musi to jednak zrobić na piśmie skierowanym do Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów, w terminie do 6 grudnia. Pismo powinno zawierać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej, adres oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy.
 
 
 
 

Nowy wóz już na służbie!

Email Drukuj PDF

Nowy wóz strażacki oficjalnie w  remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach Dolnych. Nowoczesny sprzęt ratowniczo- gaśniczy jest wynikiem wieloletnich starań gminy oraz druhów ochotników o finansowe wsparcie.

Nowy pojazd ratowniczo gaśniczy zabudowany na Iveco przez firmę Szcześniak został oficjalnie „przywitany” przez druhów OSP Szklary Dolne oraz mieszkańców wsi. –To wielkie wydarzenie, na które czekaliśmy lata. Warto było uzbroić się w cierpliwość i walczyć o swoje- podkreśla Krystian Dziki z OSP Szklary Dolne.
Przypomnijmy, że ponad 220 tysięcy zł to finansowe wsparcie z Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, 80 tysięcy zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, 35 tysięcy zł z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz 408 tysięcy złotych, które przeznaczyła Gmina Chocianów. Co daje w sumie ponad 740 tysięcy złotych na zakup średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego 4×4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach Dolnych.

O tym, że łatwo nie było, wiedzą młodzi adepci straży pożarnej bardzo dobrze. Już w 2016 roku Gmina Chocianów rozpoczęła starania się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, w dziedzinie Bezpieczeństwa. Kryteria zostały wówczas spełnione, jednak w ostatnim etapie, jednostka dostała negatywną odpowiedź. Następnie druhowie ze Szklar Dolnych złożyli wniosek do Komendanta Głównego PSP o dofinansowanie ze środków MSWiA i KSRG. Starania znów zakończyły się fiaskiem. W tym czasie gmina podjęła także uchwały o gotowości poniesienia kosztów wymaganej inwestycji.

 

InformatorWażne i Pożyteczne


25. listopada 2017

Imieniny obchodzą:
Katarzyna, Eraz, Józefat